Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian

Kultura - Honoratki

Email Drukuj PDF


Zespół Ludowy Honoratki i Grzegorzewianki w Wenecji na Placu Św. MarkaHonoratki w San MarinoPodbój San MarinoKoncert w Bazylice Św. Jana na LateraniePrzed Bazyliką Św. JanaHonoratki na tle Koloseum


Promocja Kłodawy w samym centrum WatykanuHonoratki i Grzegorzewianki na placu Św. PiotraNasi tam byliZ ziemi polskiej do włoskiejPolska flaga w Asyżu
Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2009 16:14
Email Drukuj PDF
Od niedawna zespół ludowy Honoratki z Bierzwiennej Krótkiej (gmina Kłodawa) występuje w nowych, odświętnych strojach, reprezentujących region Kujaw Borowych. Dotąd członkinie grupy koncertowały w ubraniach typowych po części dla Kujaw i Małopolski.

W kreacjach na wzór nabytych, w dawnych czasach „chodziły” babki i prababki dzisiejszych artystek. To one, razem ze sponsorami i Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kłodawie, poniosły koszty zakupu strojów. To ważne, że „nasze” panie kultywują tradycję nie tylko repertuarem, ale także właściwym odzieniem.

Przypomnijmy, że zespół powstał w  1982 roku z inicjatywy Marii Koralewskiej, która była jego kierowniczką oraz autorką tekstów przyśpiewek i gawęd. Funkcję kierowniczki, po śmierci Marii Koralewskiej w 1989 roku, przejęła Marianna Kochańska. Po jej śmierci, funkcję tę przejęła Zofia Stępniewska. Instruktorem muzycznym od 12 już lat jest Małgorzata Stężewska, która podczas występów akompaniuje na akordeonie. W grupie śpiewają obecnie: Anna Kurpik, Irena Kowalewska, Dominika Mila, Zofia Niewiadomska, Aneta Frontczak, Agata, Dagmara i Justyna Stępniewskie, Bogumiła Paruszkiewicz oraz sama pani kierownik. Menagerem jest Ryszard Borysiewicz, przygrywający na skrzypcach.


Kapela w ciągu ostatnich 3 lat objechała z programem wokalno-muzycznym niemal pół Europy. W 2005 r. śpiewała na Litwie podczas Krajowych Dożynek Polonijnych, rok później wraz z Grzegorzewiankami zaprezentowała na Ukrainie polskie pieśni ludowe podczas obchodów VI rocznicy Związku Polaków w Chmielniku. W 2007 r. bawiła turystów w Nexio na Borholmie, a w 2008 r. zaliczyła tournee po Włoszech, San Marino, Austrii, dała też koncert pieśni religijnych na placu św. Piotra w Watykanie. Oba zespoły do końca życia zapamiętają swój występ na Lateranie, gdzie wykonany „Barkę”.

Biorąc pod uwagę częstotliwość i miejsce koncertów (setki w Polsce i dziesiątki w 7 krajach Europy) nie będzie przesady w stwierdzeniu, że zespoły stały się chlubą i wizytówką miasta, powiatu, regionu. W 2001 r. Honoratki zdobyły główną nagrodę marszałka woj. wlkp. na Przeglądzie Zespołów Ludowych działających przy OSP. W przyszłym roku udają się do Pragi, Pilzna, Kutnej Hory w Czechach. Być może pojawią się na Litwie. Na razie poszukują chętnych do dołączenia się do ich grona, zarówno śpiewających na ludową nutę, jak i grających na skrzypcach, akordeonie, kontrabasie, klarnecie. W zamian gwarantują przeżycie wspaniałej przygody na wielu scenach i estradach.
Poprawiony: poniedziałek, 27 września 2010 10:28
Email Drukuj PDF
Ponad 4400 km pokonały autokarem Zespoły Ludowe z Powiatu Kolskiego „Grzegorzewianki„ z Grzegorzewa wspólnie „Honoratkami„ z Bierzwiennej Krótkiej podczas kolejnej trasy koncertowej jaką odbyły w dniach 27 września – 04 października na trasie Włochy – Watykan - San Marino – Austria – Czechy.

Dobowa jazda non stop autokarem spod Ośrodka Kultury w Grzegorzewie do granicy Polski z Czechami a następnie przez Czechy, Austrię i do Włoch a także rejs statkiem z Punto Sabioni do Wenecji dała się trochę we znaki, tak że grupa zrezygnowała z wcześniej planowanego występu na Placu św. Marka a jedynie wraz ze swoim pilotem przez kilka godzin zwiedzała zabytki Wenecji. Po pobieżnym z braku czasu zwiedzeniu Wenecji (wielka szkoda) powrót statkiem przez Zatokę Wenecką do Punto Sabioni skąd autokarem zespoły przejechały do Cenesatico nad morzem Adriatyckim. Po noclegu w miejscowości której głównym architektem był Leonardo da Vinci następnego dnia wyjechały do San Marino. W tej najstarszej w świecie republice „Grzegorzewianki” wraz z „Honoratkami” dały trzy koncerty. Zaśpiewały przy Pałacu Republiki, następnie na głównym rynku San Marino i na stopniach Bazyliki św. Marino. Po zakupach pamiątek zauroczona przepiękną górską panoramą republiki grupa w godzinach wieczornych dotarła na nocleg do Palestrino na południe od Rzymu, miejscowości pełnej zabytków, która już w roku 499 p.n.e była miejscem letniego wypoczynku starożytnych Rzymian. Co ciekawe w okresie XIII w. – XVI w. obywatele Palestriny nie uznawali władzy kolejnych papieży. Palestrina stała się miejscem wypadowym kolskich zespołów do Rzymu, Watykanu i na Monte Cassino. Wtorek, 30 września „Grzegorzewianki „ i „Honoratki„ zapamiętają do końca swojego życia. Zwiedzając Watykan za zgodą władz kościelnych wystąpiły z pieśnią religijną w Kościele Kościołów „Na Lateranie„ gdzie dokonuje się inauguracji pontyfikatu papieży. Mało kto z zespołu mógł powstrzymać się od łez wzruszenia podczas prezentacji w obecności kilkusetosobowej grupy pielgrzymów z całego świata „Redeptoris Mater”, ”Liczę na Ciebie Ojcze”, czy „Wśród pól zielonych” , no i obowiązkowo „Barkę”.

Na prośbę turystów ale już przed Bazyliką Laterańską zespoły zaprezentowały pieśni ludowe z regionu kolskiego a gdy Włosi usłyszeli znaną im „Tiri Tombę” w ich oryginalnym języku wiwatom nie było końca. W tym samym dniu grupa zwiedziła Bazylikę Św. Piotra, w podziemiach Watykanu pomodliła się przy grobie naszego zmarłego papieża i zaśpiewała na Placu św. Piotra dla sporej grupy pielgrzymów. W tym samym dniu zamiast koncertu na „Schodach Hiszpańskich” a także i przy słynnej rzymskiej fontannie di Trivoli zadecydowano zwiedzić katakumby pierwszych chrześcijan. Po podziemiach cmentarza znanego z „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza sprzed około 2 tysięcy lat oprowadził grupę polski ksiądz. Po Wenecji, San Marino, Wieczne Miasto ze swoimi starożytnymi zabytkami długo będzie śnić się członkom zespołów z Grzegorzewa i Bierzwiennej Krótkiej.

Środa, 1 października to dzień audiencji u Ojca Świętego na Placu Św. Piotra i znowu ogromne przeżycie – bo sam papież Benedykt XVI osobiście pozdrowił „Grzegorzewianki” oraz „Honoratki” a telewizja Watykanu na telebimach pokazała rozentuzjazmowane zespoły z powiatu kolskiego Na audiencję grupa dojechała rzymskim metrem. Również metrem nastąpił powrót z Placu św. Piotra do postoju autokaru .W tym samym dniu zespoły musiały pokonać trasę około 200 km z Rzymu prawie pod Neapol na Monte Cassino. Wspinaczka autokarem na górę z klasztorem na szczycie, który 19 maja 1944 r. zdobył 2 Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa, była niezwykle pasjonująca, z jednej strony wysoka skalna ściana natomiast z drugiej strony wąskiej drogi przepaść na kilkaset metrów. Już na szczycie grupa zwiedziła klasztor Benedyktynów po czym na cmentarzu żołnierzy polskich poległych w bitwie o Monte Cassino złożyła wieniec a na ich grobach zapaliła znicze. Odśpiewaniem „Czerwonych maków….” zespoły oddały hołd pochowanym na cmentarzu polskim żołnierzom i ich dowódcy.

W czwartek 2 października „Grzegorzewianki” wraz z „Honoratkami” zwiedziły Asyż. Modlitwą w katedrze uczciły kult św. Franciszka a przy fontannie na rynku zaprezentowały grupie turystów, głównie z Japonii oraz mieszkańcom Asyżu przy gorącej owacji nasze żywe i skoczne piosenki ludowe. Przy kościele św. Klary dla wielu pielgrzymów z różnych stron świata zaśpiewały natomiast pieśni religijne. Krótki spacer po wąskich uliczkach Asyżu, zakup pamiątek i znowu trzeba było przejechać ponad 500 km. na nocleg do miejscowości Antylle w okolicach Wenecji. Około południa 3 października grupa przekroczyła granicę Włosko - Austriacką. W drodze powrotnej do kraju nie sposób było nie zboczyć z głównej trasy na Wiedeń i zatrzymać się chociaż na chwilę w Narodowym Sanktuarium Maryjnym Narodów Słowiańskich w uroczym miasteczku alpejskim w Mariazell. I tu spotkać można było Polaków oraz pielgrzymów z innych krajów, dla których zespoły zaśpiewały pieśni religijne w tym słynną na cały świat „Barkę” Tego samego dnia około godz. 21 grupa dotarła na nocleg do Lechowic k/Znojma po czeskiej stronie. Następnego dnia po spróbowaniu czeskiego piwa „Kozel” i zrobieniu zakupów na granicy czesko – polskiej około godz. 19 –tej zespoły dotarły do Koła. Kierownikiem wspólnej wyprawy zespołów do Włoch był Ryszard Borysiewicz, choreografem zaś Małgorzata Stężewska, instruktor muzyczna „Honoratek”. Kierownikiem kapeli Mariusz Andrzejewski a doboru pieśni wraz z zespołami dokonały Jadwiga Wypychowska, szefowa „Grzegorzewianek” i Zofia Stępniewska, szefowa „Honoratek”.

Ziemia Kolska promowana była przez zespoły nie tylko pieśnią i pięknymi strojami ale również flagami Starostwa Kolskiego i Gminy Kłodawa, banerem „Grzegorzewianek” i flagą Ligi Obrony Kraju z napisem LOK „Kolska Starówka” w Kole ale przede wszystkim naszą ojczyznę, Polskę naszą narodową biało - czerwoną flagą. W wycieczce – pielgrzymce na Półwysep Apeniński do kolebki chrześcijaństwa uczestniczyło 35 osób, poza zespołami również inne zaprzyjaźnione osoby m.in. z Kołobrzegu, Dźwirzyna, Gliwic, Torunia i Pińczowa. Była to niezapomniana „wyprawa życia” podkreślają jej uczestnicy. Bo oprócz podziwiania piękna przyrody jakże odmiennej od tej w naszej rodzimej, zwiedzeniu starożytnych zabytków, poznaniu przebogatej historii odwiedzonych krajów to jeszcze wspólne modlitwy przy grobie Jana Pawła II, w Bazylice na Lateranie i Św. Piotra, w katakumbach oraz w Asyżu i w Mariazell a także zabawa z turystami na ulicach włoskich miasteczek przy skocznych ludowych polskich piosenkach. Zespoły Ludowe „Grzegorzewianki” wraz z „Honoratkami” serdecznie dziękują Starostwu Powiatowemu w Kole, Radzie Powiatu Kolskiego oraz Radzie Gminy Grzegorzew i Urzędowi Gminy za pomoc w organizacji tej wyprawy na południe Europy, którzy wspólnie z Powiatowym Klubem Młodzieżowym LOK „Kolska Starówka” w Kole byli jej głównymi organizatorami.

Autor: Ryszard Borysiewicz

Galeria zdjęć:
Strona 1 z 2

Kultura Honoratki

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki

 

http://www.raybantaiwan.info Mk français Toms thailand Air Adidas thailand Adidasランニングシューズ 日本 http://www.tiffanytw.info gucci 台灣 Reebok 台灣 Birkenstock canada Mk bag india 球衣 台灣 Adidas靴 日本 prada 台灣 Mk thailand http://www.asicstw.info Keds 台灣 Nike thailand Birkenstock singapore http://www.fitflopstw.info oakley thailand Nike Danmark adidas australia Fitflop 日本 Ecco 日本 Adidas india http://www.fitflopstaiwan.info Ray Ban thailand gucci 台灣 http://www.asicscanada.info oakley india Adidas sale thailand 索康尼 台灣 Ecco Danmark Saucony鞋 台灣 Asics india http://www.oakleytw.info http://www.mktw.info asics australia Fitflop français PANDORA india Timberland india Toms india Vans 台灣 http://www.timberlandblackshoes.us Ray Ban 台灣 Asics shoes india http://www.tomsredshoes.us Nike india Parajumpers Nederland Adidas shoes thailand Birkenstock thailand toms australia http://www.tomssingapore.info Vans india Asics Vans 日本 購入 Adidas 日本 Salomon Danmark http://www.tiffanynecklace.us 安德玛 台灣 Parajumpers canada Moncler 日本 New Balance india Vans thailand Keds 日本 Salomon français Keds 台灣 パンドラ 日本 Clarks uk Beats 台灣 gucci 台灣 Keds thailand http://www.salomontaiwan.info Polo india Adidas français Asics 日本 Jordan shoes français onitsuka tiger india Birkenstock Danmark http://www.tomsshoestaiwan.info Puma thailand Ugg 台灣 Nike 日本 http://www.asicsaustralia.info Tiffany 日本 http://www.michaelkorsbagsshop.us Vans Danmark Air Max français asics onitsuka tiger india NB Danmark NB thailand Saucony 台灣 Puma 日本 Asics Danmark http://www.uggtw.info Adidas thailand Adidas 日本 http://www.tomstaiwan.info Air Jordan français toms shoes australia iPhone Case india Nike singapore Jordan india Fitflop canada Puma india http://www.onitsukatigerindia.info Jordan 台灣 oakley thailand Timberland 台灣 Fitflop Danmark http://www.salomonspeedcross3.us Timberland 日本 美津浓 台灣 http://www.fitflopcanada.info Keds 台灣 http://www.vansshoessale.us Ecco thailand Birkenstock 日本 Birkenstock sandals canada http://www.teleporthq.com Adidas running shoes thailand Ray Ban india Reebok india canada goose Danmark NB 日本 http://www.timberlandtw.info http://www.cheapsalesunglasses.us Asics thailand http://www.salomontw.info Jordan français gucci 台灣 Puma india birkenstock australia Adidas 日本公式サイト Ray Ban 日本 onitsuka tiger australia http://www.tomstaiwanstore.info Moncler français Air Max thailand Air Max Danmark Clarks india Moncler uk oakley Danmark

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information