Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian

ZSP 2 dla UNICEFu

Email Drukuj PDF

Nasza szkoła w tym semestrze przystąpiła do ŚWIATOWEGO PROJEKTU „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”, którego celem jest:

  •  kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
  •  pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
  •  zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone

Każdego roku ponad 1,5 miliona dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec. A wystarczy zaszczepić dziecko, a będzie ono chronione przed tragicznymi skutkami takich chorób jak: gruźlica, odra, tężec, polio czy zwyczajna biegunka powodująca odwodnienie organizmu. Niestety ponad 24 miliony dzieci, które rodzą się co roku nie otrzymuje podstawowych szczepień zaplanowanych w pierwszych latach życia. Problem ten jest poważny także w Sierra Leone, jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, w którym zaledwie 39% wszystkich dzieci szczepionych jest przeciw najpoważniejszych chorobom wieku dziecięcego. Najczęstszą przyczyną zgonów wśród dzieci do 5 roku życia jest odra oraz tężec noworodkowy. Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień wszystkich dzieci w Sierra Leone, tak by zredukować wskaźnik śmiertelności dzieci spowodowany powyższymi chorobami.
Projekt „Wszystkie kolory świata” jest odpowiedzią na ten niezwykle poważny problem braku dostępu do szczepień. Chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a do tego dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka.


Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.
W ramach projektu uczniowie naszej szkoły przygotowali specjalne charytatywne laleczki  UNICEF.
Laleczki te nie są zwykłymi „szmaciankami”– są  symbolem pomocy, jakiej dzieci i młodzież  chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka ma swoje imię, kraj, z którego pochodzi, jakieś hobby, a informacje te zapisane są w specjalnym „akcie urodzenia”. Wszystkie te cechy zostały im nadane przez uczniów, którzy przystąpili do projektu. W akcję zostali także zaangażowani rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej  powstały małe, szmaciane dzieła sztuki, którymi osoba dorosła przekazując min. 10 zł darowizny, może zaopiekować się wybraną przez siebie laleczką, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Sierra Leone .
W naszej szkole, dnia 6 lutego 2012 roku podczas wywiadówki śródokresowej będzie można nabyć taką laleczkę.

UNICEF Polska otrzymał zgodę MSWiA na prowadzenie przez UNICEF zbiórki publicznej.
 
Nasza Szkoła przystąpiła również do konkursu na „najbardziej oryginalną laleczkę”. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole. Konkurs będzie prowadzony na Facebooku, na oficjalnej stronie UNICEF Poland między 20 stycznia 2012r. a 17 lutego 2012r. W specjalnie przygotowanej galerii zdjęć będą umieszczane zdjęcia nadesłanych na konkurs laleczek, a użytkownicy i fani UNICEF będą oddawali głosy na swoją ulubiona laleczkę, klikając pod jej zdjęciem „lubię to”. Laleczka, która zbierze najwięcej takich głosów wygra. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 24 lutego 2012r.
Po zakończonej  akcji, szkoły wpłacają zebrane pieniądze na konto UNICEF dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Sierra Leone do dnia 29.02.2012r. Po zakończonej kampanii UNICEF podsumuje jej przebieg, opublikuje wybrane przykłady realizacji projektu w szkole, poda sumę zebraną na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone.

 

Szkolny Koordynator Projektu UNICEF  Wioletta Dopierała

Poniżej przedstawiamy zdjęcia naszych małych, szmacianych dzieł sztuki – LALECZKI UNICEF.

 

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki