Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian
Email Drukuj PDF

Wprowadzenie

W ostatnim stuleciu historii Polski są dwie szczególne daty: rok 1918 i 1989, stanowiące dzisiaj symbol walki Polaków o wolność i niepodległość. Daty te przedzielają lata okupacji i lata funkcjonowania komunizmu - narzuconego systemu politycznego i gospodarczego, który wywoływał wśród nas, Polaków, sprzeciw i tęsknotę za wolnością. Kiedy pojawiła się szansa na odzyskanie prawdziwej wolności, mądrze ją wykorzystaliśmy.

 

Wybory do parlamentu, które odbyły się w czerwcu 1989 r., a przede wszystkim w pełni demokratyczne i wolne wybory do Senatu RP dowiodły, że Polacy chcą sami decydować o swoim losie i chcą być prawdziwymi gospodarzami suwerennej ojczyzny.

 

Droga do wolności i demokracji nie była ani krótka, ani łatwa. Walka o wolne i demokratyczne państwo była prowadzona w całej Polsce: w miastach i wsiach, dużych i małych zakładach pracy, na uczelniach. Nie obyło się bez ofiar.

 

Książka pokazuje walkę o wolność i demokratyczne państwo na niewielkim kawałku Polski - w Kłodawie. Ewa Kapyszewska, autorka tego opracowania, podjęła próbę nakreślenia tła politycznego, społecznego i gospodarczego lat osiemdziesiątych XX wieku i zebrała relacje uczestników tamtych wydarzeń, do których udało się dotrzeć.

Wyzwanie to zostało podjęte z myślą o przyszłych pokoleniach kłodawian, którym wiedzę o tamtych latach przekazują świadkowie historii. Publikacja nie wyczerpuje wszystkich wątków i zapewne nie wszyscy bohaterowie ówczesnych wydarzeń zaznaczyli w opracowaniu swoją obecność. Mamy nadzieję, że ich wspomnienia znajdą się w kolejnej edycji książki.

 

Wiele osób, spośród tych, które walczyły o wolne związki w Kłodawie, pozostało na uboczu życia społeczno-politycznego, wielu już nie żyje i, niestety, już nigdy nie będziemy mogli usłyszeć ich relacji z minionych wydarzeń. Tą książką oddajemy im hołd. Zapewniamy nasze Koleżanki i Kolegów z kłodawskiej „Solidarności" pracowniczej i rolniczej, że o nikim nie zapomnieliśmy.

 

„Solidarność" była nie tylko związkiem zawodowym, ale wielkim ruchem społecznym, który wypełnił swoje zadanie także w Kłodawie. Jesteśmy dumni, że wspólnie zapisaliśmy karty najnowszej historii Polski. W naszej pamięci pozostały lata oporu i wyrzeczeń, które przyniosły wspaniały owoc: wolną i demokratyczną Polskę.


Czesław Gajewski i Ireneusz Niewiarowski

Galeria:

Kultura "Solidarność w Kłodawie 1980-1989"

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki