Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian

Kultura - Honoratki

Email Drukuj PDF


Zespół Ludowy Honoratki i Grzegorzewianki w Wenecji na Placu Św. Marka



Honoratki w San Marino



Podbój San Marino



Koncert w Bazylice Św. Jana na Lateranie



Przed Bazyliką Św. Jana



Honoratki na tle Koloseum


Promocja Kłodawy w samym centrum Watykanu



Honoratki i Grzegorzewianki na placu Św. Piotra



Nasi tam byli



Z ziemi polskiej do włoskiej



Polska flaga w Asyżu
Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2009 16:14
Email Drukuj PDF
Od niedawna zespół ludowy Honoratki z Bierzwiennej Krótkiej (gmina Kłodawa) występuje w nowych, odświętnych strojach, reprezentujących region Kujaw Borowych. Dotąd członkinie grupy koncertowały w ubraniach typowych po części dla Kujaw i Małopolski.

W kreacjach na wzór nabytych, w dawnych czasach „chodziły” babki i prababki dzisiejszych artystek. To one, razem ze sponsorami i Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kłodawie, poniosły koszty zakupu strojów. To ważne, że „nasze” panie kultywują tradycję nie tylko repertuarem, ale także właściwym odzieniem.

Przypomnijmy, że zespół powstał w  1982 roku z inicjatywy Marii Koralewskiej, która była jego kierowniczką oraz autorką tekstów przyśpiewek i gawęd. Funkcję kierowniczki, po śmierci Marii Koralewskiej w 1989 roku, przejęła Marianna Kochańska. Po jej śmierci, funkcję tę przejęła Zofia Stępniewska. Instruktorem muzycznym od 12 już lat jest Małgorzata Stężewska, która podczas występów akompaniuje na akordeonie. W grupie śpiewają obecnie: Anna Kurpik, Irena Kowalewska, Dominika Mila, Zofia Niewiadomska, Aneta Frontczak, Agata, Dagmara i Justyna Stępniewskie, Bogumiła Paruszkiewicz oraz sama pani kierownik. Menagerem jest Ryszard Borysiewicz, przygrywający na skrzypcach.


Kapela w ciągu ostatnich 3 lat objechała z programem wokalno-muzycznym niemal pół Europy. W 2005 r. śpiewała na Litwie podczas Krajowych Dożynek Polonijnych, rok później wraz z Grzegorzewiankami zaprezentowała na Ukrainie polskie pieśni ludowe podczas obchodów VI rocznicy Związku Polaków w Chmielniku. W 2007 r. bawiła turystów w Nexio na Borholmie, a w 2008 r. zaliczyła tournee po Włoszech, San Marino, Austrii, dała też koncert pieśni religijnych na placu św. Piotra w Watykanie. Oba zespoły do końca życia zapamiętają swój występ na Lateranie, gdzie wykonany „Barkę”.

Biorąc pod uwagę częstotliwość i miejsce koncertów (setki w Polsce i dziesiątki w 7 krajach Europy) nie będzie przesady w stwierdzeniu, że zespoły stały się chlubą i wizytówką miasta, powiatu, regionu. W 2001 r. Honoratki zdobyły główną nagrodę marszałka woj. wlkp. na Przeglądzie Zespołów Ludowych działających przy OSP. W przyszłym roku udają się do Pragi, Pilzna, Kutnej Hory w Czechach. Być może pojawią się na Litwie. Na razie poszukują chętnych do dołączenia się do ich grona, zarówno śpiewających na ludową nutę, jak i grających na skrzypcach, akordeonie, kontrabasie, klarnecie. W zamian gwarantują przeżycie wspaniałej przygody na wielu scenach i estradach.
Poprawiony: poniedziałek, 27 września 2010 10:28
Email Drukuj PDF
Ponad 4400 km pokonały autokarem Zespoły Ludowe z Powiatu Kolskiego „Grzegorzewianki„ z Grzegorzewa wspólnie „Honoratkami„ z Bierzwiennej Krótkiej podczas kolejnej trasy koncertowej jaką odbyły w dniach 27 września – 04 października na trasie Włochy – Watykan - San Marino – Austria – Czechy.

Dobowa jazda non stop autokarem spod Ośrodka Kultury w Grzegorzewie do granicy Polski z Czechami a następnie przez Czechy, Austrię i do Włoch a także rejs statkiem z Punto Sabioni do Wenecji dała się trochę we znaki, tak że grupa zrezygnowała z wcześniej planowanego występu na Placu św. Marka a jedynie wraz ze swoim pilotem przez kilka godzin zwiedzała zabytki Wenecji. Po pobieżnym z braku czasu zwiedzeniu Wenecji (wielka szkoda) powrót statkiem przez Zatokę Wenecką do Punto Sabioni skąd autokarem zespoły przejechały do Cenesatico nad morzem Adriatyckim. Po noclegu w miejscowości której głównym architektem był Leonardo da Vinci następnego dnia wyjechały do San Marino. W tej najstarszej w świecie republice „Grzegorzewianki” wraz z „Honoratkami” dały trzy koncerty. Zaśpiewały przy Pałacu Republiki, następnie na głównym rynku San Marino i na stopniach Bazyliki św. Marino. Po zakupach pamiątek zauroczona przepiękną górską panoramą republiki grupa w godzinach wieczornych dotarła na nocleg do Palestrino na południe od Rzymu, miejscowości pełnej zabytków, która już w roku 499 p.n.e była miejscem letniego wypoczynku starożytnych Rzymian. Co ciekawe w okresie XIII w. – XVI w. obywatele Palestriny nie uznawali władzy kolejnych papieży. Palestrina stała się miejscem wypadowym kolskich zespołów do Rzymu, Watykanu i na Monte Cassino. Wtorek, 30 września „Grzegorzewianki „ i „Honoratki„ zapamiętają do końca swojego życia. Zwiedzając Watykan za zgodą władz kościelnych wystąpiły z pieśnią religijną w Kościele Kościołów „Na Lateranie„ gdzie dokonuje się inauguracji pontyfikatu papieży. Mało kto z zespołu mógł powstrzymać się od łez wzruszenia podczas prezentacji w obecności kilkusetosobowej grupy pielgrzymów z całego świata „Redeptoris Mater”, ”Liczę na Ciebie Ojcze”, czy „Wśród pól zielonych” , no i obowiązkowo „Barkę”.

Na prośbę turystów ale już przed Bazyliką Laterańską zespoły zaprezentowały pieśni ludowe z regionu kolskiego a gdy Włosi usłyszeli znaną im „Tiri Tombę” w ich oryginalnym języku wiwatom nie było końca. W tym samym dniu grupa zwiedziła Bazylikę Św. Piotra, w podziemiach Watykanu pomodliła się przy grobie naszego zmarłego papieża i zaśpiewała na Placu św. Piotra dla sporej grupy pielgrzymów. W tym samym dniu zamiast koncertu na „Schodach Hiszpańskich” a także i przy słynnej rzymskiej fontannie di Trivoli zadecydowano zwiedzić katakumby pierwszych chrześcijan. Po podziemiach cmentarza znanego z „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza sprzed około 2 tysięcy lat oprowadził grupę polski ksiądz. Po Wenecji, San Marino, Wieczne Miasto ze swoimi starożytnymi zabytkami długo będzie śnić się członkom zespołów z Grzegorzewa i Bierzwiennej Krótkiej.

Środa, 1 października to dzień audiencji u Ojca Świętego na Placu Św. Piotra i znowu ogromne przeżycie – bo sam papież Benedykt XVI osobiście pozdrowił „Grzegorzewianki” oraz „Honoratki” a telewizja Watykanu na telebimach pokazała rozentuzjazmowane zespoły z powiatu kolskiego Na audiencję grupa dojechała rzymskim metrem. Również metrem nastąpił powrót z Placu św. Piotra do postoju autokaru .W tym samym dniu zespoły musiały pokonać trasę około 200 km z Rzymu prawie pod Neapol na Monte Cassino. Wspinaczka autokarem na górę z klasztorem na szczycie, który 19 maja 1944 r. zdobył 2 Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa, była niezwykle pasjonująca, z jednej strony wysoka skalna ściana natomiast z drugiej strony wąskiej drogi przepaść na kilkaset metrów. Już na szczycie grupa zwiedziła klasztor Benedyktynów po czym na cmentarzu żołnierzy polskich poległych w bitwie o Monte Cassino złożyła wieniec a na ich grobach zapaliła znicze. Odśpiewaniem „Czerwonych maków….” zespoły oddały hołd pochowanym na cmentarzu polskim żołnierzom i ich dowódcy.

W czwartek 2 października „Grzegorzewianki” wraz z „Honoratkami” zwiedziły Asyż. Modlitwą w katedrze uczciły kult św. Franciszka a przy fontannie na rynku zaprezentowały grupie turystów, głównie z Japonii oraz mieszkańcom Asyżu przy gorącej owacji nasze żywe i skoczne piosenki ludowe. Przy kościele św. Klary dla wielu pielgrzymów z różnych stron świata zaśpiewały natomiast pieśni religijne. Krótki spacer po wąskich uliczkach Asyżu, zakup pamiątek i znowu trzeba było przejechać ponad 500 km. na nocleg do miejscowości Antylle w okolicach Wenecji. Około południa 3 października grupa przekroczyła granicę Włosko - Austriacką. W drodze powrotnej do kraju nie sposób było nie zboczyć z głównej trasy na Wiedeń i zatrzymać się chociaż na chwilę w Narodowym Sanktuarium Maryjnym Narodów Słowiańskich w uroczym miasteczku alpejskim w Mariazell. I tu spotkać można było Polaków oraz pielgrzymów z innych krajów, dla których zespoły zaśpiewały pieśni religijne w tym słynną na cały świat „Barkę” Tego samego dnia około godz. 21 grupa dotarła na nocleg do Lechowic k/Znojma po czeskiej stronie. Następnego dnia po spróbowaniu czeskiego piwa „Kozel” i zrobieniu zakupów na granicy czesko – polskiej około godz. 19 –tej zespoły dotarły do Koła. Kierownikiem wspólnej wyprawy zespołów do Włoch był Ryszard Borysiewicz, choreografem zaś Małgorzata Stężewska, instruktor muzyczna „Honoratek”. Kierownikiem kapeli Mariusz Andrzejewski a doboru pieśni wraz z zespołami dokonały Jadwiga Wypychowska, szefowa „Grzegorzewianek” i Zofia Stępniewska, szefowa „Honoratek”.

Ziemia Kolska promowana była przez zespoły nie tylko pieśnią i pięknymi strojami ale również flagami Starostwa Kolskiego i Gminy Kłodawa, banerem „Grzegorzewianek” i flagą Ligi Obrony Kraju z napisem LOK „Kolska Starówka” w Kole ale przede wszystkim naszą ojczyznę, Polskę naszą narodową biało - czerwoną flagą. W wycieczce – pielgrzymce na Półwysep Apeniński do kolebki chrześcijaństwa uczestniczyło 35 osób, poza zespołami również inne zaprzyjaźnione osoby m.in. z Kołobrzegu, Dźwirzyna, Gliwic, Torunia i Pińczowa. Była to niezapomniana „wyprawa życia” podkreślają jej uczestnicy. Bo oprócz podziwiania piękna przyrody jakże odmiennej od tej w naszej rodzimej, zwiedzeniu starożytnych zabytków, poznaniu przebogatej historii odwiedzonych krajów to jeszcze wspólne modlitwy przy grobie Jana Pawła II, w Bazylice na Lateranie i Św. Piotra, w katakumbach oraz w Asyżu i w Mariazell a także zabawa z turystami na ulicach włoskich miasteczek przy skocznych ludowych polskich piosenkach. Zespoły Ludowe „Grzegorzewianki” wraz z „Honoratkami” serdecznie dziękują Starostwu Powiatowemu w Kole, Radzie Powiatu Kolskiego oraz Radzie Gminy Grzegorzew i Urzędowi Gminy za pomoc w organizacji tej wyprawy na południe Europy, którzy wspólnie z Powiatowym Klubem Młodzieżowym LOK „Kolska Starówka” w Kole byli jej głównymi organizatorami.

Autor: Ryszard Borysiewicz

Galeria zdjęć:












Strona 1 z 2

Kultura Honoratki

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki

 

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Używamy cookies, żeby zrozumieć w jaki sposób użytkownicy korzystają z witryny i dostosować ją tak, aby korzystanie z niej było dla nich przyjemniejsze i ciekawsze. Stosujemy cookies także w celach reklamowych i statystycznych. Cookies mogą być również stosowane przez współpracujących z nami reklamodawców oraz przez firmy badawcze.W każdej chwili mogą Państwo zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu końcowym. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk