Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian

O ptasiej grypie i innych problemach rolników

Email Drukuj PDF
Na prośbę sołtysów gminy Kłodawa, burmistrz Józef Chudy zaprosił do miasta nad Rgilewką na przedświąteczne spotkanie przedstawicieli powiatowej inspekcji weterynaryjnej i sanitarnej. Najważniejszym tematem była sprawa wykrytych w kraju ognisk ptasiej grypy oraz program likwidacji choroby Aujeszkego u trzody chlewnej.
W naradzie, zorganizowanej 11 grudnia, wzięli udział: Powiatowy Lekarz Weterynarii Grzegorz Radziłowski, jego zastępca Stanisław Przybylski oraz Ewa Woźniak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Medialne informacje o wykryciu ognisk ptasiej grypy wśród drobiu na terenie kraju zdominowały tematykę spotkania. Stwierdzenie wirusa ptasiej grypy w Żurominie zrodziło bardzo trudną sytuację, której skutki zaczynają się niekorzystnie odbijać na gospodarce krajowej. Wybiciu i utylizacji poddano setki tysięcy kur niosek i innego drobiu oraz miliony jaj, utworzono strefy ochronne, na terenie których wprowadzono ostre reżimy.
- Wirus ptasiej grypy nie jest zaraźliwy i groźny dla życia człowieka. Mamy nadzieję, że społeczeństwo jest bardzo dobrze wyedukowane i wie o co chodzi. Prosimy o zachowanie się w sposób rozsądny, ale nie lekceważący choroby. Obowiązuje nakaz trzymania drobiu w zaniknięciu. Będą błyskawiczne kontrole gospodarstw rolnych i posesji, będą sankcje, mandaty i inne restrykcje. Gdy w stadzie zdechnie jedna kura, to nie grypa, ale gdy kilka - należy powiadomić weterynarza. Nie można wywoływać paniki, nie dotykać padniętego ptactwa. Mięso z drobiu należy gotować, jaja sparzyć, myć ręce i zachować spokój - apelował doktor Radziłowski.
Poruszono też sprawy związane z chorobą Aujeszkego, na którą zapada trzoda chlewna. Polska nie jest krajem wolnym od tej choroby i dlatego nie możemy wysyłać świń do krajów europejskich. Jest opracowany program, także powiatowy, zwalczania tej choroby. W maju przyszłego roku rozpocznie się masowa akcja badania całego pogłowia trzody chlewnej we wszystkich gospodarstwach. Gdy wyniki pobranych próbek krwi będą dodatnie, konieczne będzie zastosowanie szczepień. Akcja ma zakończyć się w skali kraju do końca 2013 roku.
Dyskutowano także o innych problemach rolnych, weterynaryjnych i sanitarno-epidemiologicznych. Na zakończenie spotkania uczestnicy połamali się opłatkiem.


W spotkaniu z kłodawskimi sołtysami wzięli udział (od lewej): Ewa Woźniak z PSS-E, Grzegorz Radziłowski - Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz jego zastępca Stanisław Przybylski.




Na podstawie artykułu z Przegląd Kolski
autor zit
Życie w Kłodawie Aktualności O ptasiej grypie i innych problemach rolników

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki