Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian

Relacja z wizyty Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Oschatz

Email Drukuj PDF

Współpraca Kłodawy z Oschatz trwa od lutego 2006 roku, kiedy to na konferencji  w Wiechlicach zorganizowanej przez Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich były mieszkaniec Kłodawy Adam Maliński poznał przedstawicielkę miasta Oschatz i kierownika EJC - Katrin Frundt. Kontakt został nawiązany natychmiast i do Kłodawy zostało skierowane zapytanie o ewentualne zainteresowanie współpracą.


Samorząd i władze administracyjne Kłodawy potwierdziły niezwłocznie wolę wspólnego działania i już w listopadzie 2006 roku do Kłodawy przybyła z pierwszą wizytą delegacja  z LEBE e.v. Oschatz ( Stowarzyszenie Opieki nad Niepełnosprawnymi).
          W lipcu 2007 roku w Oschatz przebywał z krótką roboczą wizytą przedstawiciel kłodawskiego samorządu  Paweł Rosiak (pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie wówczas, a obecnie dyrektor GOK) a rok później we wrześniu 2008 roku w Kłodawie gościła delegacja wielu instytucji z Oschatz na czele której stał Rene Werner.
           W sierpniu 2009 roku  przebywał w Oschatz wraz liczną delegacją składającą się z przedstawicieli szkół, sportu i Ochotniczej Strazy Pożarnej, Burmistrz Kłodawy  Józef Chudy . W czerwcu 2010 roku  na Święto Oschatz pojawił się w tym saksońskim mieście, przyjęty entuzjastycznie zespół młodzieżowy GAMA z Kłodawy wraz z wiceburmistrzem  Kłodawy Stanisławem Marciniakiem, który zaprosił do wizyty w Kłodawie Burmistrza Oschatz.
Pomiędzy Kłodawą a Oschatz trwała ożywiona korespondencja. Pozwoliła ona na znalezienie optymalnego terminu przyjazdu  do Kłodawy zespołu tanecznego z Oschatz. W następnym roku od  14 do 17 sierpnia 2012  w Kłodawie  gościliśmy :  Andreasa Kretschmara - Oberburgermeister -  nadburmistrza  miasta Oschatz  i Rene Wernera - z Urzędu d/ s Młodzieży Sportu i Kultury w Oschatz, dwóch przedstawicieli Rady Młodzieżowej oraz  pełną radości  grupę taneczną na czele z  dwoma  opiekunkami.
Narodziła się wówczas idea rewizyty członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej  z Kłodawy w Oschatrz w siedzibie niemieckich strażaków. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Kłodawie wspólnie z przedstawicielami strony niemieckiej opracowali dokumentację projektu współpracy i wysłano wspólny wniosek o wsparcie  finansowe do międzynarodowej organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie i Poczdamie. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy. Wyjazd  „Młodzieżówki”do Oschatz zaplanowany został na 11 – 14 lipca 2013 roku.
           Trzydziestka młodzieży razem z opiekunami Dorotą Chrapkowską ( wolontariuszka- świetnie znająca język niemiecki ), Sebastianem Michalakiem ( członek Komisji Rewizyjnej OSP i zastępca opiekuna MDP ), Dawidem Banasiakiem- dowódcą MDP ),  Adamem Malińskim ( tłumacz wolontariusz) kierownikiem grupy  Tomaszem Barańskim ( Zastępca Naczelnika OSP Kłodawa i opiekun MDP )   udała się w nocną podróż z Kłodawy do Oschatz, która   upłynęła niezwykle szybko i w czwartkowy poranek  zaparkowano przed Europejskim Centrum Młodzieży EJC w Oschatz.
Po powitaniu przez gospodarzy sprawnie rozdysponowano miejsca noclegowe w domkach (bungalow).
Po  obiedzie   udano się wspólnie z niemieckimi  druhami do miejscowej remizy OSP, gdzie gości  oficjalne powitali  komendant miejscowej OSP  Lars  Natzke i nadburmistrz Oschatz  Andreas Kretschmar. Wśród witających byli też :  Marcel Schmidt i komendant miejski MD OSP Oschatz, Robert Rozynek - zastępca komendanta miejskiego oraz instruktorzy  MD OSP Volker Drewst, Paul Menzel- Kahn, Daniel Knebel,  Chris Mier, Rene Thiele,  Sebastian Schuffenhauer,  i Nico Wunderlich.  Nastąpiła wzajemna prezentacja  i poznawanie się gości i gospodarzy. Pewne bariery,  w tym i językowa oraz początkowa  niepewność szybko zostały przełamane. Wspólnie zwiedzono  remizę i poznawano sprzęt strażacki. Następnie zwiedzono  miasto, w tym : kościół  Hl. Aegydi  oraz  ratusz.
W piątkowe przedpołudnie (12 lipca) korzystano wspólnie z atrakcji parku wodnego Platsch, a po obiedzie  gruntownie  zwiedzano remizę. Rodzice dzieci i młodzieży z OSP Oschatz przygotowali smaczne sałatki i pyszne ciasta  oraz cały asortyment napojów zimnych  i gorących. Gospodarze otworzyli wszystkie pomieszczenia remizy, wyprowadzili  wszystkie pojazdy  bojowe i pomocnicze straży , udzielając szczegółowych  wyjaśnień i odpowiadając na liczne pytania kłodawskiej młodzieży strażackiej. Stworzono okazję do przejazdu pojazdami ratowniczymi a największą atrakcją było podniesienie autodrabiną na wysokość 32 metrów. Po kolacji przy grillu  urządzono polsko- niemiecką dyskotekę na świeżym powietrzu  przed remizą.
Sobota  (13 lipca) to wspólny wyjazd do Drezna - stolicy Saksonii i zwiedzanie razem City Wache, najnowocześniejszej  w Europie remizie zawodowej straży pożarnej. Następnie przedstawiciel DPG Sachsen  dr. Wolfgang Nicht  oprowadził grupę po mieście, umożliwiając między innymi obejrzenie wielu śladów polskości w Dreźnie w tym zwiedzenie Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Gospodarze sprawili prawdziwą niespodziankę zapraszając młodzież  obu krajów na uroczystą pożegnalną kolację . Przygotowano wiele regionalnych potraw ciepłych i zimnych, pyszne desery, ciasta i sałatki.Pożegnaniom nie było końca i już w przededniu wyjazdu pojawiły się pierwsze łzy młodych uczestników wymiany.  Niedzielne śniadanie a potem wspólne ćwiczenia w różnych symulowanych akcjach ratowniczych udowodniły, że nie ma żadnych barier językowych.   Młodzi Niemcy i Polacy współdziałali w ćwiczeniach, mających na  celu ratowanie życia ludzkiego, udzielania pierwszej pomocy i ewakuacji ludzi z zagrożonych obiektów na wysokości. Wspólne zdjęcia grupowe, wywiady prasowe, rozdanie pamiątkowych kalendarzy wykonanych przez  niemiecką młodzież  w dwóch językach   i wymiana upominków, oficjalne pożegnanie gości z Kłodawy przez nadburmistrza Andreasa    Kretschmara   i wreszcie autentyczne pełne wzruszeń pożegnania młodzieży wypełniły przedpołudnie ostatniego dnia  pobytu w Oschatz.
Pierwszy wspólny polsko- niemiecki mini obóz młodzieży strażackiej Oschatz 2013 to również pierwszy tego typu projekt w dziejach powiatu kolskiego. Nie byłby możliwy do realizacji bez wsparcia  fundacji PNWM  i życzliwej pomocy logistycznej ze strony  samorządów i administracji miast Kłodawa i Oschatz oraz zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli w obu zaprzyjaźnionych gminach.
Relacje przygotował uczestnik wydarzenia  Adam  Maliński

Galeria zdjęć:

Życie w Kłodawie Galeria zdjęć Relacja z wizyty Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Oschatz

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki