Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian

Miasto - Zdrowie

DOPALACZE. GDZIE SZUKAĆ POMOCY? NAJWAŻNIEJSZE NUMERY TELEFONÓW

Email Drukuj PDF

dopalacze

W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!


Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem // Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. "> Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami. 

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Informacje pochodzą ze strony http://www.gis.gov.pl

Rozstrzygnięcie konkursu ofert

Email Drukuj PDF

Rozstrzygnięcie Konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym na terenie Gminy Kłodawa w 2015 roku.

Załączniki:
Pobierz (Zarządzenie_nr.54.2015.pdf)Zarządzenie_nr.54.2015.pdf[ ]0 Kb
Poprawiony: czwartek, 18 czerwca 2015 08:26

Otwarty konkurs ofert

Email Drukuj PDF

Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Poprawiony: środa, 13 maja 2015 13:34

Łóżka szpitalne dla oób potrzebujących

Email Drukuj PDF

1-DSC 0006Na podstawie zarządzenia Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłodawie zostały określone warunki wypożyczania łóżek szpitalnych. Sprzęt wypożyczany jest osobom potrzebującym, nieodpłatnie na zasadach zwrotu. Osoba wypożyczająca sprzęt kwituje na piśmie odbiór i podpisuje zobowiązanie do jego zwrotu. nformacji udzielają pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłodawie pod numerem telefonu 63-270 095 lub 63-270 672.

Poprawiony: poniedziałek, 02 lutego 2015 15:18

Zestaw badań dla mężczyzny aktywnego

Email Drukuj PDF

Plecamy wykoannie panelu badań dla naszych mężczyzn, ktroe mozna wykonać w szpitalu w Kole.

Zestaw badan w pakiecie, obejmuje podstawowe parametry biochemiczne pozwalające na ocenę bieżących funkcji narządów tak istotnych dla organizmu jak: wątroba, nerki, trzustka czy tarczyca oraz parametry, których nieprawidłowe wielkości mogą być pierwszym sygnałem rozwijających sie chorób np.: cukrzycy, miażdżycy, chorób stawów, a także wskaźnikiem przebiegającego stanu zapalnego, zakażenia lub zaburzeń elektrolitowych. Badania uwzględnione w pakiecie ułatwiają również definiowanie przyczyn złego samopoczucia mężczyzny związanego z poziomem testosteronu i TSH (ogólne osłabienie, nerwowość, spadek sprawności umysłowej, brak koncentracji, osłabienie libido).

Umożliwiają ocenę ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia (m.in. nadciśnienia tętniczego, zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu) oraz ocenę ryzyka lub obecność częstych chorób nowotworowych.

TSH - Oznaczanie TSH (tyreotropiny), jest podstawowym badaniem informującym o funkcjonowaniu tarczycy. Gruczoł tarczycy za pomocą wydzielanych przez siebie hormonów, zależnych od stężenia TSH, reguluje praktycznie wszystkie funkcje organizmu. Wpływa na wzrost komórek organizmu, przemianę materii, w tym metabolizm kości i regulacje poziomu temperatury organizmu oraz na funkcjonowanie układu nerwowego. Zaburzenia funkcjonowania tarczycy dają różnorodne objawy, pozostające w sprzeczności z tradycyjnie przyjętą „wizja męskości” – mężczyzny silnego, zdrowego i odpornego, dzięki czemu objawy istniejące obiektywnie staja sie bardziej dokuczliwe przez ich subiektywny odbiór i równocześnie spychane w podświadomość. Niedoczynność tarczycy, sygnalizowana przez stężenie TSH powoduje nadwagę, uczucie zmęczenia, senności, uczucie zimna, chrypkę i swędzenie skóry. Nadczynność tarczycy, poza nadmierna nerwowością, drażliwością, nadwrażliwością na ciepło i potliwością, dusznością i bólami mięśniowymi czy utratą wagi, wpływa na niewydolność krążenia i zaburzenia pracy serca („kołatanie serca”), mogące doprowadzić do migotania przedsionków. W przypadku nieprawidłowego stężenia TSH, konieczne jest wykonanie kolejnych badan tarczycy, w pierwszym rzędzie oznaczenie FT4 i FT3 (T3), dla wykazania tzw. pierwotnego lub wtórnego charakteru niedoczynności tarczycy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Kreatynina - Kreatynina jest produktem przemiany materii, występującym w krwi i w moczu. Poziom kreatyniny w krwi zależy od tempa jej produkcji i szybkości wydalania przez nerki, a także poziomu nawodnienia organizmu. W diagnostyce medycznej oznaczenie stężenia kreatyniny jest najistotniejsze dla rozpoznawania zburzeń pracy nerek. Podwyższone wyniki wskazują wiec w pierwszym rzędzie na niewydolność nerek, a dopiero w drugiej kolejności na zaburzenia metaboliczne czy odwodnienie organizmu. Stężenie kreatyniny w krwi wiąże sie z przesączaniem kłębuszkowym nerek (GFR) i ten parametr obliczany na podstawie stężenia kreatyniny w krwi opisuje wydolność nerek u badanego.

CEA - CEA, antygen rakowo-płodowy, należy do tzw. markerów nowotworowych, głównie raka jelita grubego, wątroby, dróg żółciowych, płuc. Trzeba jednak podkreślić, że wzrost jego stężenia towarzyszy szeregowi stanów patologicznych, nie będących choroba nowotworowa (choroby zapalne), a także nieżytowi dróg oddechowych, towarzyszącemu paleniu papierosów. Interpretując wynik CEA, poza oceną stanu klinicznego konieczne jest uwzględnienie wzrostu stężenia tego markera ponad poziom prawidłowy. Mniej więcej dwukrotny wzrost stężenia CEA obserwowany jest u palaczy, umiarkowany, w chorobach zapalnych przewodu pokarmowego (jelit, wątroby, trzustki itd.), a dopiero bardzo nasilony w chorobach nowotworowych. Interpretacji nieprawidłowego wyniku musi dokonywać lekarz.

CRP, ilościowo - CRP – białko C-reaktywne, we krwi jest czułym wskaźnikiem toczącego sie stanu zapalnego oraz markerem podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Można śmiało powiedzieć, że oznaczenie to obecnie zastępuje, albo wkrótce zastąpi, stosowany od wielu lat test OB (opad krwinek czerwonych). Białko CRP pojawia sie w krwi i bardzo szybko rośnie w przypadku stanów zapalnych, przy czym jego stężenie zależy od stopnia uogólnienia i nasilenia zapalenia.  W niewielkich, ale bardzo dokładnie mierzalnych ilościach, towarzyszy wywiązującym sie w wyniku miażdżycy stanom zapalnym naczyń, stając sie markerem ryzyka chorób niedokrwiennych układu sercowo-naczyniowego i mózgu. Oznaczenie ilościowe CRP stanowi dobre uzupełnienie lipidogramu w ocenie ryzyka chorób niedokrwiennych i miażdżycy.

PSA całkowity - Podstawowe badanie laboratoryjne pozwalające na ocenę ryzyka przerostu prostaty (gruczołu krokowego) lub nowotworu prostaty. Badanie PSA powinien wykonywać każdy mężczyzna, który ukończył 40 rok życia, nawet jeśli nie odczuwa dolegliwości ze strony układu moczowego. Jest to tym łatwiejsze, _e oznaczenie PSA wykonywane jest w krwi i może być zasugerowane lub zlecone przez pacjenta przy okazji innych badan krwi wykonywanych w ramach rutynowych badan kontrolnych. Nie wymaga specjalnego przygotowania.

Lipidogram (CHOL, HDL, LDL, TG) - Szczegółowe badanie, odzwierciedlające funkcje wątroby, ale określające głównie ryzyko miażdżycy, istotnej przyczyny chorób serca i układu krążenia. Badanie obejmuje oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, HDL  („dobrego” cholesterolu), LDL („złego” cholesterolu) i triglicerydów (TG). Podniesienie poziomu cholesterolu „nie boli” i może występować

nawet u mężczyzn hołdujących tak zwanemu „zdrowego trybowi życia”. Wczesne rozpoznanie problemu, a następnie wdrożenie prostej i nieobciążającej profilaktyki i terapii, obniża znacznie ryzyko zawału serca i chorób związanych ze zmianami miażdżycowymi układu krążenia i mózgu.

Glukoza - Podstawowe badanie w rozpoznawaniu cukrzycy. Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna często wykrywana mimochodem, dzięki badaniom profilaktycznym. Badania wskazują, że mężczyźni nalezą do tej grupy osób, które chorują na cukrzyce nie będąc tego świadomymi, ponieważ znacznie rzadziej niż kobiety wykonują badania profilaktyczne. Badanie, jak to sie zwykło mówić, „cukru” we krwi, pozwala na wychwycenie niepokojących, bezobjawowych zmian, tzw. stanu przedcukrzycowego. Jest to ten moment, kiedy można zapobiec rozwojowi choroby lub znacznie opóźnić zachorowanie.
 

Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)

Wątroba pełni funkcje: metaboliczna i magazynująca oraz detoksykacyjna i filtracyjna. Dwie ostatnie szczególnie narażają wątrobę na uszkodzenia (np. przez nadużywany alkohol, przyjmowane leki, wdychanie rozpuszczalników organicznych obecnych w farbach i lakierach). Istotne uszkodzenia wątroby wiążą sie równie_ z przebytymi zakażeniami (zwłaszcza wirusowymi: HBV, HCV), a także, z często nieuświadamianymi, wadami wrodzonymi. Szczególne niebezpieczeństwo związane z patologiami wątroby wynika z bezobjawowego przebiegu wczesnych stadiów choroby i późnego ujawniania sie stadiów zaawansowanych: niewydolności, marskości lub nowotworów wątroby. Proponowany przez nas zestaw badan całościowo odzwierciedla funkcje wątroby i dróg żółciowych i umożliwia wykrycie patologii przed wystąpieniem objawów klinicznych.

Morfologia krwi - Większość chorób odbija sie jak w lustrze w obrazie, tak zwanej „morfologii krwi’, który dotyczy krwinek czerwonych (erytrocytów), a szerzej układu czerwono-krwinkowego; krwinek białych (leukocytów), czyli układu biało-krwinkowego i parametrów płytek krwi. Badanie służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i dostarcza pierwszej przesłanki dla podejrzenia istnienia szeregu chorób. Badanie erytrocytów pozwala m.in. na stwierdzenie niedokrwistości (anemii), będącej wynikiem, na przykład, nierozpoznanych wrzodów _oładka lub dwunastnicy, niedoborów żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego. Parametry opisujące leukocyty pozwalają na wstępne rozpoznanie niedoborów odporności, stanów zapalnych, zakażeń, zaburzeń funkcjonowania szpiku i układu limfatycznego. Ocena parametrów płytkowych jest przydatna w diagnostyce zaburzeń krzepnięcia.

Kwas moczowy - Nieprawidłowo wysoki poziom kwasu moczowego we krwi spowodowany jest przede wszystkim: uwarunkowanym genetycznie, zbyt intensywnym wytwarzaniem kwasu moczowego w wątrobie, upośledzonym wydalaniem kwasu moczowego przez nerki (70% kwasu moczowego wydalane jest ta droga) i zbyt bogata w tzw. puryny dieta bogata w wywary z mięsa, owoce morza itd. Badanie wykonywane jest jednak przede wszystkim w celu zdiagnozowania przyczyn dolegliwości stawowych, choroby zwanej dna moczanowa, a historycznie „choroba dżentelmenów” – podagra. Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego w krwi powoduje jego wytracanie, a powstałe kryształy oddziałują fizycznie na powierzchnie stawowe, powodując uciążliwy i narastający ból artretyczny, potęgowany jeszcze przez wytwarzające sie stany zapalne, powodowane przez leukocyty usiłujące usuwać kryształy na drodze fagocytozy. Po wykryciu podniesionego poziomu kwasu moczowego wystarcza zmiana nawyków żywieniowych (pod kontrola lekarza) – ograniczenie spożywania mięsa, w celu poprawy i zahamowania niekorzystnych zmian.

Testosteron - Najważniejszy parametr z zakresu diagnostyki hormonalnej mężczyzn, uważany za „sztandarowy hormon męskości”. W przypadku dorosłych mężczyzn poziom testosteronu spada wraz z wiekiem, co wiąże sie z niekorzystnymi zmianami fizycznymi i psychicznymi. Obniżeniu stężenia testosteronu przypisuje sie spadek „męskości” – libido i sprawności seksualnej, a ogólnie witalności i stanu psychofizycznego. Anaboliczne własności testosteronu powodują, że jego spadek łączy sie z obniżeniem masy mięśniowej, prowadzącym do niekorzystnych zmian sylwetki. Równocześnie jednak utrzymujący się wysoki poziom testosteronu zwiększa ryzyko raka prostaty i niekorzystnie wpływa na poziom cholesterolu, sugerując ryzyko chorób miażdżycowych.

Strona 9 z 13

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki