Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Gospodarka - Rolnictwo

Komisja Europejska przekonana - owoce miękkie objęte dopłatami

Email Drukuj PDF
Polska odniosła sukces i od przyszłego roku rolnicy, którzy uprawiają truskawki i maliny otrzymają dodatkowe dopłaty. Komisja Europejska zgodziła się z naszą argumentacją i tymi płatnościami zostaną objęci ci rolnicy, którzy uprawiają te owoce na powierzchni, co najmniej 0,1 ha (10 arów). Dodatkowe dopłaty otrzymają także producenci pomidorów, które są przeznaczone do przetwórstwa. Płatności do tych upraw będzie wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zgodnie z przyjętym prawem wspólnotowym od roku 2008 w Polsce zostały wprowadzone dwa nowe schematy pomocowe w ramach płatności bezpośrednich.

Pierwszy dotyczy płatności z tytułu owoców miękkich. Dopłaty będą przyznawane rolnikom uprawiającym maliny i truskawki na cele przemysłowe (dostarczane do przetwórstwa). Dla Polski została określona powierzchnia referencyjna wynosząca 48 000 ha. Rolnicy będą mogli otrzymać max 400 Euro/ha uprawy malin i truskawek. Polska wynegocjowała, aby minimalny obszar objęty tą pomocą wynosił 0.1 ha ( 10 arów). W pozostałych krajach UE obszar ten jest większy i wynosi aż 0.3 ha.

Drugim schematem pomocowym dla rolników w ramach dopłat bezpośrednich jest dodatkowa płatność do uprawy pomidorów. Będzie ona przyznawana rolnikom, którzy prowadzili uprawy pomidorów do przetwórstwa, w okresie referencyjnym (okres ten będzie ustalony). Koperta finansowa dla Polski na ten cel wynosi 6,7 mln Euro. W roku ubiegłym w ramach pomocy przyznawanej na rynku owoców i warzyw przetworzonych pomoc była przyznana blisko 2,4 tys. rolnikom zrzeszonym w grupach producentów rolnych do ponad 171 tys. ton pomidorów przemysłowych obejmujących powierzchnię 4,8 tys. ha. O obie płatności rolnicy będą mogli ubiegać się w ramach płatności do gruntów rolnych. Wnioski o takie płatności Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje każdego roku od 15 marca.

Radosław Iwański,
Rzecznik Prasowy ARiMR

Szkolenia dla rolników PROW 2007  2013

Email Drukuj PDF
W Kłodawie, w Siedzibie Powiatowych Doradców WODR dnia 31.10. br odbędzie się szkolenie z zakresu tematyki Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Szkolenie obejmować będzie w szczególności zagadnienia: modernizacja gospodarstw rolnych, ułatwianie startu młodym rolnikom, zróżnicowanie w kierunku działalności nierolniczej. Początek szkolenia godzina 13.

Więcej informacji na temat PROW 2007 – 2013 znależć można na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa www.minrol.gov.pl oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl
Poprawiony: czwartek, 25 października 2007 15:33

Wnioski o dokonanie zatwierdzenia

Email Drukuj PDF
Agencja Rynku Rolnego zaprasza przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem skupu lub przetwórstwem roślin energetycznych do składania wniosków o dokonanie zatwierdzenia

Jednym z podstawowych warunków dla rolników, którzy w 2008 r., ubiegać się będą w ARiMR o płatność z tytułu upraw roślin energetycznych będzie zawarcie umów na dostawę surowców energetycznych z zatwierdzonymi przez ARR podmiotami skupującymi lub pierwszymi jednostkami przetwórczymi.

Zainteresowani mogą ubiegać się o zatwierdzenie jako:
  1. podmiot skupujący - jeżeli na podstawie zawartych umów będą nabywać na własny rachunek rośliny energetyczne od rolników ubiegających się o płatność,
  2. pierwsza jednostka przetwórcza - jeżeli będą prowadzić pierwszy proces przetwórstwa roślin energetycznych w celu uzyskania co najmniej jednego końcowego produktu energetycznego (przez pierwszą lub kolejne jednostki przetwórcze).
Pierwsze jednostki przetwórcze będą mogły pozyskiwać rośliny energetyczne bezpośrednio od rolników na podstawie zawartych umów lub od zatwierdzonych podmiotów skupujących.

Zainteresowany uzyskaniem zatwierdzenia powinien:
  1. złożyć wniosek o zatwierdzenie wraz z wymaganymi załącznikami,
  2. zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez ARR.

Wnioski o dokonanie zatwierdzenia należy składać w Oddziale Terenowym ARR właściwym według miejsca zamieszkania lub siedziby podmiotu skupującego albo pierwszej jednostki przetwórczej w terminie do 10 listopada 2007 r.

Formularze wniosków o dokonanie zatwierdzenia, "Warunki zatwierdzania podmiotów skupujących i pierwszych jednostek przetwórczych" oraz formularze rejestracyjne dostępne są:
  • . w Oddziałach Terenowych ARR
  • . na stronie internetowej www.arr.gov.pl
  • . w Centrali ARR w Warszawie, ul. Nowy Świat 6/12

Szczegółowe informacje dotyczące warunków zatwierdzania podmiotów skupujących i pierwszych jednostek przetwórczych można uzyskać w Oddziałach Terenowych ARR, w Telefonicznym Punkcie Informacyjnym ARR +48 22 661 72 72 i na www.arr.gov.pl
Agencja Rynku Rolnego zaprasza przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem skupu lub przetwórstwem roślin energetycznych do składania wniosków o dokonanie zatwierdzenia
Poprawiony: czwartek, 25 października 2007 13:57

ARiMR obsługuje najwięcej rolników

Email Drukuj PDF
 ARiMR obsługuje rocznie zdecydowanie najwięcej rolników spośród agencji płatniczych w całej UE. Agencje płatnicze w krajach „starej piętnastki UE” przyjmują rocznie od rolników 3 mln wniosków o płatności do gruntów (tylko ARiMR przyjmuje takich wniosków 1,5 mln). W sumie w całej UE rolnicy składają niewiele ponad 5 mln takich wniosków. Z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie mogą równać się nawet agencje płatnicze z takich krajów, jak: Niemcy, Francja czy Włochy, gdzie rocznie rolnicy składają odpowiednio: 380 tys., blisko 400 tys. i 660 tys. wniosków. W Polsce płatnościami bezpośrednimi objętych jest ponad 14 mln hektarów. Powierzchnia gruntów rolnych, do której są wypłacane dopłaty u nas stanowi ok. 10% wszystkich gruntów rolnych UE.

Od grudnia wypłacane będą płatności do gruntów rolnych

Email Drukuj PDF
Od 3 grudnia br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłacanie rolnikom płatności bezpośrednich za 2007 r. Wnioski o takie płatności złożyło blisko 1,5 mln rolników. Zgodnie z przepisami, płatności wypłaca się od grudnia do końca czerwca następnego roku. 
Poprawiony: piątek, 12 października 2007 10:24

Strona 19 z 23

Gospodarka Rolnictwo

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki