Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Gospodarka - Rolnictwo

Wnioski o przyznanie pomocy na zalesianie gruntów można składać od 1 sierpnia do 30 września br.

Email Drukuj PDF

Mamy w Polsce dużo bardzo słabych gleb, na których prowadzenie produkcji rolniczej nie zapewnia rolnikom dobrych wyników ekonomicznych. Wartość takich gruntów można podwyższyć przez zalesienie. Pomoc finansowa na zalesianie gruntów rolnik może uzyskać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski o przyznanie takiej pomocy biura powiatowe ARiMR przyjmują w tym roku od 1 sierpnia do 30 września. Rolnik może zalesić grunty, które są jego własnością lub współwłasnością. Wniosek należy wypełnić na postawie planu zalesienia. O opracowanie takiego planu rolnik powinien zwrócić się do nadleśnictwa. Specjaliści z nadleśnictwa opracują i przekażą rolnikowi taki plan tylko na grunty przewidziane do zalesienia na danym terenie.

Zalesiać można grunty, które zostały przeznaczone do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku tego planu, gdy zalesianie tych gruntów nie jest sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Rolnik może otrzymać wsparcie na zalesienie tych gruntów rolnych stanowiących grunty orne lub sady, do których przyznano mu jednolitą płatność obszarową, w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o pomoc na zalesienie. Pomoc na zalesienie nie przysługuje do gruntów położonych na obszarze Natura 2000.

Po raz pierwszy w tym roku biura powiatowe ARiMR będą przyjmowały wnioski także na zalesianie gruntów innych niż rolne. Chodzi tu o grunty niewykorzystywane do produkcji rolniczej, na których występują samoistne naturalne odnowienia lasu na co najmniej 10% powierzchni przewidzianej do zalesienia.

Pomoc finansowa na zalesienie może być udzielana do gruntów o powierzchni większej niż 0,5 ha i do działek o szerokości większej niż 20 m. Wymagania takie nie są stosowane jeżeli grunty przeznaczone do zalesienia graniczą z lasem.

Beneficjentem pomocy może zostać rolnik wpisany do ewidencji producentów lub grupa rolników (co najmniej 3), których grunty sąsiadują ze sobą, a ich łączna powierzchnia jest nie mniejsza niż 2 ha. Pomoc na zalesianie może być także przyznawana jednostkom samorządu terytorialnego lub jednostkom organizacyjnym gmin, powiatów oraz województw.

Pomoc na zalesianie gruntów rolnych udzielana jest w formie wsparcia, które rekompensuje rolnikowi koszty, jakie poniósł na założenie uprawy leśnej, premii pielęgnacyjnej wypłacanej przez 5 lat oraz premii zalesieniowej, która ma zwrócić rolnikowi utracony dochód z tytułu przeznaczenia gruntów rolnych pod zalesianie. Premia zalesieniowa nie przysługuje beneficjentom, którzy zalesili grunty inne niż rolne.

Wysokość wsparcia finansowego rekompensującego koszty zalesiania gruntów wynosi od 4160 do 6260 zł/ha i zależy od tego, czy wykorzystywane były sadzonki drzew liściastych czy iglastych oraz od tego na jakim terenie została założona uprawa leśna. Przyjęto, że na stokach o spadku większym niż 12% koszty zalesień wzrastają o 40%.

Dodatkowo można również uzyskać płatność za wykonanie zaleconego przez nadleśniczego, ogrodzenia młodej uprawy leśnej 2-metrową siatką metalową, w kwocie 2590 zł/ha lub 6,50 zł za metr bieżący wykonanego ogrodzenia.

Premia pielęgnacyjna jest zryczałtowaną płatnością do hektara zalesionych gruntów, wypłacaną, co roku przez 5 lat od założenia uprawy leśnej. Jej wysokość wynosi 970 lub 1360 zł/ha. Ponadto rolnik możne uzyskać płatność za zastosowanie zaleconych przez nadleśniczego indywidualnych środków ochrony uprawy leśnej przed zwierzyną, w wysokości od 190 do 700 zł/ha.

Premia zalesieniowa może być wypłacana przez 15 lat jedynie tym rolnikom, którzy udokumentowali uzyskanie w roku poprzedzającym złożenie wniosku, co najmniej 25% dochodów z rolnictwa. Jest to zryczałtowana płatność do hektara zalesionych gruntów, wynikająca z utraconych dochodów z tytułu przekształcenia gruntów rolnych na grunty leśne. Wysokość premii zalesieniowej wynosi 1580 zł/ha.

Warunki i tryb udzielania pomocy na ten cel określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 114, poz. 786 z późn. zm.).

Formularz wniosku o przyznanie pomocy i instrukcja wypełniania tego wniosku są dostępne na stronach internetowych: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi www.minrol.gov.pl. Formularz wniosku i instrukcję można otrzymać również w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

Wniosek można złożyć osobiście w biurze powiatowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania rolnika lub siedzibę osoby prawnej ubiegającej się o wsparcie na zalesianie gruntów bądź wysłać pocztą.

Po weryfikacji wniosku, kierownik biura powiatowego ARiMR wyda postanowienie o spełnieniu niezbędnych warunków we wniosku o przyznanie pomocy na zalesianie lub decyzję o odmowie przyznania pomocy.

Po otrzymaniu postanowienia, rolnik będzie mógł rozpocząć prace zalesieniowe. Trzeba je będzie wykonać w terminie określonym w planie zalesienia, jednakże nie później niż w okresie sadzenia przypadającym na wiosnę roku następującego po tym, w którym został złożony wniosek o przyznanie pomocy na zalesianie.

W ciągu 7 dni od zakończenia zalesienia, rolnik powinien pisemnie powiadomić nadleśniczego o wykonaniu zalesienia. Wówczas nadleśniczy wyda zaświadczenie o zgodności zalesienia z planem zalesienia.

Następnie w terminie 21 dni od dnia wydania przez nadleśniczego zaświadczenia, ale nie później niż do 20 czerwca roku, w którym zalesienie wykonano wiosną albo roku następującego po roku, w którym zalesienie wykonano jesienią, należy do biura powiatowego ARiMR złożyć oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z planem zalesienia, do którego obowiązkowym załącznikiem jest zaświadczenie nadleśniczego.

Przyznanie pomocy na zalesianie następuje w drodze decyzji o przyznaniu pomocy kierownika biura powiatowego.

W terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja ta stanie się ostateczna, ARiMR wypłaci środki finansowe. Należność zostanie przekazana na rachunek bankowy wnioskodawcy.

W celu otrzymania płatności w kolejnych latach, rolnik zobowiązany jest do składania wniosku o wypłatę pomocy na zalesianie w terminie określonym do składania wniosków o przyznanie płatności bezpośredniej w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego tj od 15 marca do 15 maja. Na tej podstawie ARiMR, w terminie 12 miesięcy od daty poprzedniej wypłaty, przekaże należność z tytułu premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej.

Najpóźniej w piątym roku od założenia uprawy leśnej, do kolejnego wniosku o wypłatę pomocy na zalesianie, rolnik będzie zobowiązany dołączyć decyzję starosty o przekwalifikowaniu gruntu rolnego na leśny. Decyzja ta będzie podstawą do wypłaty ostatniej (piątej) premii pielęgnacyjnej oraz premii zalesieniowej począwszy od piątego roku.

Źródło: Biuro Prasowe ARiMR

www.arimr.gov.pl

Poprawiony: czwartek, 31 lipca 2008 22:51

ARiMR zakończyła przyjmowanie wniosków o przyznanie rent strukturalnych

Email Drukuj PDF

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 109, poz. 750 z póź. zm.), informuję, że we wtorek 8 lipca br. ARiMR zakończyła przyjmowanie w 2008 r. wniosków o przyznanie rent strukturalnych realizowanych w ramach PROW 2007-2013.

Do wtorku 8 lipca br. do godz. 16.15 biura powiatowe ARiMR przyjęły w skali kraju 8043 wnioski od rolników ubiegających się o renty strukturalne w 2008 r.

W Rozporządzeniu MRiRW określono, że ostatnim dniem przyjmowania wniosków o przyznanie renty strukturalnej w danym roku, jest dzień roboczy następujący po dniu podania do publicznej wiadomości informacji, że zostało złożonych 7 200 wniosków. ARiMR podała 7 lipca br. na swojej stronie internetowej, że biura powiatowe przyjęły do tego dnia od rolników 7626 wniosków o przyznanie rent strukturalnych.

Dariusz Wojtasik
Prezes ARiMR


 

Źródło: www.arimr.gov.pl

Poprawiony: czwartek, 31 lipca 2008 22:51

Susza na terenie gminy Kłodawa

Email Drukuj PDF

W związku z wystąpieniem w miesiącu maju i czerwcu 2008 r suszy na terenie naszej gminy nastąpiły straty w uprawach polowych. Wobec powyższego informuję rolników z terenu miasta i gminy Kłodawa, u których wystąpiły straty w uprawach polowych o zgłoszenie się do Urzędu Miasta i Gminy w Kłodawie ( pokój nr 18 ) w celu spisania wniosku o wysokościach zniszczeń. Proszę o zabranie ze sobą nakazu płatniczego, nr NIP i nr PESEL. TERMIN ZGŁOSZENIA UPŁYWA Z DNIEM 7 LIPCA 2008 R.

Poprawiony: czwartek, 31 lipca 2008 23:00

Susza na terenie gminy Kłodawa

Email Drukuj PDF

W związku z wystąpieniem w miesiącu maju i czerwcu 2008 r suszy na terenie naszej gminy nastąpiły straty w uprawach polowych. Wobec powyższego informuję rolników z terenu miasta i gminy Kłodawa, u których wystąpiły straty w uprawach polowych o zgłoszenie się do Urzędu Miasta i Gminy w Kłodawie ( pokój nr 18 ) w celu spisania wniosku o wysokościach zniszczeń. Proszę o zabranie ze sobą nakazu płatniczego, nr NIP i nr PESEL. TERMIN ZGŁOSZENIA UPŁYWA Z DNIEM 7 LIPCA 2008 R.

Od 30 czerwca można składać wnioski o przyznanie rent strukturalnych

Email Drukuj PDF

Od poniedziałku - 30 czerwca br. biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały wnioski rolników o przyznanie renty strukturalnej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  2007-2013. Będzie to już drugi nabór wniosków na to działanie z nowego PROW.

Wniosek o rentę strukturalną wraz z załącznikami należy złożyć na formularzu udostępnionym przez ARiMR, w biurze powiatowym Agencji, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Zgodnie z przepisami znowelizowanego Rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, w 2008 r. termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej z tytułu rent strukturalnych upłynie z końcem dnia roboczego następującego po dniu, w którym ARiMR poda do publicznej wiadomości na stronie internetowej Agencji informację, że złożonych zostało 7200 wniosków.

Uszczegółowione zostały w tym Rozporządzeniu przepisy określające okresy podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników. Obecnie ARiMR może przyznać rentę strukturalną rolnikowi, który m. in. podlegał ubezpieczaniu emerytalno-rentowemu co najmniej 5 lat, w okresie ostatnich 10 lat.

W przepisach znowelizowanego Rozporządzenia, rozszerzona została definicja stażu pracy wymaganego od osób przejmujących gospodarstwo, które mają wykształcenie inne niż rolnicze. Dotychczas za staż pracy uznawano tylko okres, w którym osoba przejmująca gospodarstwo podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników. W przepisach, które obowiązują od 24 czerwca br. za staż pracy w rolnictwie, wymagany od osób przejmujących gospodarstwo rolne, uznawany będzie również okres: 

a) prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym o łącznej powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha, będących własnością, przedmiotem użytkowania wieczystego lub przedmiotem dzierżawy lub

b) zatrudnienina w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, związany z prowadzeniem działalności rolniczej lub

c) stażu pracy, obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej. Definicje stażu pracy określa art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 i Nr 70, poz. 416)

Zmieniona definicja stażu pracy pozwala przekazywać gospodarstwo nie tylko osobie ubezpieczonej w KRUS, ale również pracownikom zatrudnionym w gospodarstwach rolnych.

 Rentę strukturalną może otrzymać rolnik, który:

1. ukończył 55 lat, lecz nie osiągnął wieku emerytalnego i nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty;

2. prowadził nieprzerwanie działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym przez co najmniej 10 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o rentę strukturalną i w okresie ostatnich 10 lat podlegał przez co najmniej 5 lat ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników;

3. przekaże gospodarstwo rolne o powierzchni użytków rolnych co najmniej:

- 1 ha, w przypadku gospodarstw położonych w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim albo

-  3 ha, w przypadku gospodarstw położonych w pozostałych województwach;

4. został wpisany do ewidencji producentów (prowadzonej przez ARiMR), stanowiącej część krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;

5. w dniu złożenia wniosku o rentę strukturalną:

- podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu,

- nie zalegał z zapłatą należności z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników;

6. zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej.

Warunki jakie musi spełniać przejmujący gospodarstwo

Jeśli przejmujący gospodarstwo jest osobą fizyczną, musi:

1. mieć mniej niż 40 lat w przypadku następcy albo mniej niż 50 lat w przypadku przejmującego gospodarstwo na powiększenie;

2. posiadać kwalifikacje zawodowe przydatne do prowadzenia działalności rolniczej;

3. nie mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty;

4. zobowiązać się do prowadzenia osobiście działalności rolniczej na przejętych użytkach rolnych przez co najmniej 5 lat oraz do złożenia wniosku o wpis do ewidencji producentów.

Gospodarstwo można przekazać:

1. Następcy – poprzez przeniesienie własności (sprzedaż, darowiznę) w całości na rzecz jednej osoby, która wcześniej nie prowadziła działalności rolniczej. Powierzchnia użytków rolnych wchodzących w skład przekazywanego gospodarstwa rolnego nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w danym województwie lub w kraju. Takiego warunku nie ma, jeśli gospodarstwo przekazuje się zstępnemu (synowi, córce, wnukowi, wnuczce itd.) W przypadku zstępnych wystarczy by przejęte gospodarstwo miało, w zależności od województwa, 3 ha lub 1 ha użytków rolnych.

2. Na powiększenie jednego lub kilku gospodarstw rolnych – poprzez przeniesienie własności na rzecz jednego lub kilku rolników. Powiększone gospodarstwo musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w województwie lub w kraju.

Wnioskujący o rentę strukturalną i jego małżonek mogą pozostawić sobie łącznie do 0,5 ha użytków rolnych wraz z siedliskiem, o ile będą na nich prowadzić działalność rolniczą służącą wyłącznie zaspokajaniu własnych potrzeb oraz potrzeb osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wysokość renty strukturalnej

Podstawowa wysokość renty strukturalnej odpowiada kwocie 150 % najniższej emerytury.

Wysokość renty strukturalnej zostaje zwiększona o 100% kwoty najniższej emerytury, jeżeli wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim i oboje małżonkowie spełniają wszystkie warunki dla przyznania renty strukturalnej.

Wysokość renty strukturalnej może być zwiększona jeszcze o 15 % kwoty najniższej emerytury, jeśli przekazano gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni użytków rolnych większej niż 10 ha, osobie w wieku poniżej 40 lat.

Rentę wypłaca się za każdy miesiąc, nie dłużej niż do osiągnięcia przez beneficjenta 65. roku życia.

Biuro Prasowe ARiMR

www.arimr.gov.pl

Strona 15 z 23

Gospodarka Rolnictwo

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki