Do 27 września w Bibliotece Publicznej w Kłodawie będzie czynna wystawa książek, publikacji na temat lokalnego dziedzictwa (Kłodawa i okolice) oraz historii polskiego ziemiaństwa, architektury dworów i pałaców ziemiańskich.
Wystawa jest włączona do programu obchodów Europejskie Dni Dziedzictwa
Serdecznie zapraszamy
Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w tym roku w Kłodawie. Zapraszamy 14 i 15 września do udziału w przygotowanych dla Państwa imprezach (szczegóły na plakacie).
To wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem EDD jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Każdego roku we wrześniu otwierają się bezpłatnie zabytki, obiekty i miejsca kultury dla publiczności, organizują się wykłady, koncerty, wystawy, prezentacje ginących zawodów, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych i inne imprezy towarzyszące. Europejskich Dni Dziedzictwa zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. W 1991 roku zainspirowało to Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.
Wystawa książek, publikacji na temat lokalnego dziedzictwa (Kłodawa i okolice) oraz historii polskiego ziemiaństwa, architektury dworów i pałaców ziemiańskich
Dwór w Krzewacie ugościł uczestników pokazem strojów sarmackich i fechtunku, jazdy konnej, zaprezentowano broń palną i warsztat wytwarzania pieczęci
Dużą ciekawość zwzbudził pokaz wyposażenia żołnierzy z Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Kuchnia dworska serwowała gościom smaczne potrawy m.in. tradycyjne z gęsi.
Dziękujemy wszystkim za udział i uświetnienie tak ważnego wydarzenia kulturalnego i społecznego.
W Straszkowie, w dawnym dworze Jadwigi i Zbigniewa Gołembiowskich zakończyliśmy tegoroczny cykl wydarzeń obchodzony w ramach Europejskie Dni Dziedzictwa
Uczestnicy na salonach dworu mogli wysłuchać wykładu profesora UAM Piotra Gołdyna "Herby rodzin ziemiańskich okolic Kłodawy", dzięki któremu poznaliśmy historię herbów okolicznego ziemiaństwa, jak również naszego, kłodawskiego herbu. Piękna pogoda sprzyjała plenerowej wystawie malarskiej „Kopalnia barw” – efekt pleneru malarskiego z 2018 r. realizowanego w podziemiach kopalni na poziomie 600 m, artystyczna wizja podziemi Kopalni Soli „Kłodawa”.
W Wólce Czepowej splotły się wielość i różnorodność folkloru lokalnego z europejskim dziedzictwem i tradycją
Polski splot, to tegoroczna nazwa wydarzeń Europejskie Dni Dziedzictwa.
W Wólce Czepowej splotły się wielość i różnorodność folkloru lokalnego z europejskim dziedzictwem i tradycją. Barwnie i muzycznie lokalne zespoły taneczne i wokalne zaprezentowały tańce i stroje ludowe i klasyczne. Uczestnicy chętnie brali udział w grach i zabawach. Największym zainteresowaniem cieszył się quiz "Ludzie i wydarzenia - dwory okolic Kłodawy wczoraj i dziś".
Studzień, dwór należący niegdyś do rodziny Jerzmanowskich gościł nas na podsumowaniu konkursu fotograficznego „Zabytki Kłodawy i okolic”
Studzień, dwór należący niegdyś do rodziny Jerzmanowskich gościł nas na podsumowaniu konkursu fotograficznego „Zabytki Kłodawy i okolic” zorganizowanego w ramach obchodzonych Europejskie Dni Dziedzictwa. Do konkursu wpłynęło 20 zgłoszeń zawierających fotografie znanych, bądź mniej znanych okolicznych zabytków. Wśród uczestników jury wyłoniło trzech laureatów:
Więcej artykułów…
- I Konkurs Fotograficzny „ZABYTKI KŁODAWY I OKOLIC 2019” rozstrzygnięty.
- Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa Dwory ziemiańskie okolic Kłodawy - Krzewata
- Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa Dwory ziemiańskie okolic Kłodawy - Straszków
- Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa Dwory ziemiańskie okolic Kłodawy - Studzień
Strona 1 z 3