Celem konkursu jest utrwalenie i prezentacja kłodawskich zabytków oraz popularyzacja kultury, piękna i tradycji regionalnej Miasta i Gminy Kłodawa. Jest to konkurs, w którym może brać udział każdy, kto zajmuje się amatorsko fotografią.
Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w tym roku w Kłodawie. Zapraszamy 14 i 15 września do udziału w przygotowanych dla Państwa imprezach (szczegóły na plakacie).
To wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem EDD jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Każdego roku we wrześniu otwierają się bezpłatnie zabytki, obiekty i miejsca kultury dla publiczności, organizują się wykłady, koncerty, wystawy, prezentacje ginących zawodów, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych i inne imprezy towarzyszące. Europejskich Dni Dziedzictwa zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. W 1991 roku zainspirowało to Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.
I Konkurs Fotograficzny „ZABYTKI KŁODAWY I OKOLIC 2019” rozstrzygnięty.
Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa Dwory ziemiańskie okolic Kłodawy - Krzewata
14 września 2019 r.
15.00 - 18.00 Krzewata
– pokaz strojów sarmackich i fechtunku, pokaz broni białej,
– pokaz jazdy konnej w strojach kawaleryjskich,
– prezentacja broni palnej z okresu Powstania Styczniowego (we współpracy z dworem w Lubońku),
– prezentacja statyczna wyposażenia i uzbrojenia drużyny szturmowej oraz historii 7. Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego
– prezentacja dawnych zawodów: bartnictwo,
– warsztaty wytwarzania pieczęci.
Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa Dwory ziemiańskie okolic Kłodawy - Straszków
15 września 2019 r.
16.00 Straszków
– wystawa malarska „Kopalnia barw” – efekt pleneru malarskiego z 2018 r. realizowanego w podziemiach kopalni na poziomie 600 m, artystyczna wizja podziemi Kopalni Soli „Kłodawa”, jedynej czynnej kopalni soli w Polsce. Trasa turystyczna kopalni jest wpisana do rejestru zabytków.
– wykład prof. UAM Piotra Gołdyna nt. „Herby rodzin ziemiańskich okolic Kłodawy”.
Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa Dwory ziemiańskie okolic Kłodawy - Studzień
15 września 2019 r.
11.00 Studzień
– podsumowanie konkursu fotograficznego „Zabytki Kłodawy i okolic” (wystawa, wręczenie nagród),
– wystawa zdjęć dawnej Kłodawy.
Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa Dwory ziemiańskie okolic Kłodawy - Wólka Czepowa
14 września 2019 r.
10.30 – 12.30 Wólka Czepowa
– występy lokalnych zespołów tanecznych – prezentacja tańców i strojów ludowych oraz tańców klasycznych,
– stoisko edukacyjne – gry, zabawy oraz quiz „Ludzie i wydarzenia – dwory okolic Kłodawy wczoraj i dziś”.
Więcej artykułów…
Strona 2 z 3