Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian

Edukacja i Nauka

Kursy tańca towarzyskiego nad Rgilewką

Email Drukuj PDF
A po lekcjach - samba

Kurs TańcaW Kłodawie przybył kolejny animator kulturalnych działań. Stowarzyszenie „Kłodawska Jedynka”, działające przy Zespole Szkół nr 1, zainicjowało naukę tańca towarzyskiego. Impulsem były nieśmiałe prośby uczniów tej placówki. Inicjatywa spotkała się też z dużym zainteresowaniem osób dorosłych. Jak dobrze pójdzie, niedługo mieszkańcy znad Rgilewki będą mogli podziwiać na scenie nowych, miejscowych artystów wirujących w rytm twista, charlestona i rumby lub dostojnie wykonujących tango albo walca angielskiego.

Poprawiony: czwartek, 04 marca 2010 15:25 Więcej…

Młodzież zapobiega pożarom

Email Drukuj PDF
Zdecydowały dogrywki

Młodzież zapobiega pożarom Do uczestnictwa w gminnych eliminacjach tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” przystąpiło 25 zawodników z placówek oświatowych na terenie gminy Kłodawa. Laureaci każdej z trzech kategorii wiekowych zakwalifikowali się do udziału w zmaganiach na szczeblu powiatu.

Poprawiony: czwartek, 04 marca 2010 09:45 Więcej…

Koniński Kwartalnik Katyński

Email Drukuj PDF
Zapraszamy do zapoznania się z grudniowym wydaniem Konińskiego Kwartalnika Katyńskiego.

100-lecie oświaty w Rysinach (1909-2009)

Email Drukuj PDF
Rys historyczny oświaty w Rysinach Kolonii


Lata 1909-1919

Dnia 19 września 1909 roku we wsi Rysiny Kolonia powstała „Ochronka”. Taka nazwa pozostała do roku 1919. Założycielem szkoły –„Ochronki” byli mieszkańcy wsi (Michał Junkiert, Józef Szczesiak, Michał Stegenda). Początkowo nauka odbywała się w domach prywatnych (kolejno: Józefa Szczesiaka, Józefa Bagińskiego, Józefa Janiaka, Antoniego Kameduły). „Ochronkę” utrzymywano z dobrowolnych składek mieszkańców. Jedną z nauczycieli była Stanisława Sawińska z Koła.

Lata 1919-1939

W wolnej Polsce „Ochronkę” przekształcono w Szkołę Powszechną. Początkowo szkoła kształciła 76 dzieci. Pracował w niej jeden nauczyciel. W roku 1930 dokonano spisu dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu. Od tej pory zaczęło uczęszczać 130 dzieci. Zwiększono liczbę oddziałów do 5, klasy 1-3 były jednoroczne, natomiast do klas 4-5 dzieci uczęszczały po dwa lata. Obowiązki kierownika szkoły powierzono Józefie Junkiertowej, która funkcję tę pełniła od roku 1929 do wybuchu drugiej wojny światowej.

Lata 1945-1995

Po drugiej wojnie światowej powróciła pani Józefa Junkiertowa, która za zgodą władz gminy urządziła szkolę od nowa w jednym z poniemieckich domów w Rysinach Kolonii. Budynek ten stanowi najstarszą część dzisiejszego gimnazjum. W 1948 roku podniesiono stopień organizacyjny do pełnej szkoły 7 klasowej. W 1955 roku przystąpiono do rozbudowy szkoły o jedną salę lekcyjną. Rozbudowy dokonano w czynie społecznym. W roku 1964 zapadła decyzja o dobudowaniu nowego skrzydła do istniejącego budynku szkoły. W roku 1959 w szkole został założony telefon. W końcu kwietnia 1967 ukończono rozbudowę szkoły. Ważnym wydarzeniem w tym roku była również elektryfikacja wsi oraz obiektu szkolnego. Po rozbudowie szkoła otrzymała imię Władysława Broniewskiego, które zostało nadane przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu.

Lata 1995-2009

Rok 1995 to zakończenie kolejnego etapu rozbudowy szkoły, która została wzbogacona o kolejne pomieszczenia do prowadzenia zajęć, szatnie, sanitariaty oraz zaplecze kuchenne. Od 1999 roku w Rysinach utworzone zostało gimnazjum, do którego uczęszczają uczniowie z kilkunastu wiosek w liczbie około 120 uczniów corocznie. W roku 2000 wieś zyskała drogę asfaltową, a szkoła pełnowymiarowe boisko asfaltowe do gier zespołowych. 5 czerwca 2003 roku oddano do użytku kolejne boisko o nawierzchni trawiastej. Boisko powstało dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników szkoły, rodziców i mieszkańców Rysin. Od roku 2003 przy szkole istnieje stowarzyszenie „Rozwój lokalny i edukacja” w Rysinach, które wspiera miejscową szkołę oraz sołectwo Rysiny Kolonia. Corocznie stowarzyszenie współfinansuje stypendia dla zdolnej i aktywnej młodzieży oraz organizuje festyny, pozyskuje środki na prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, wycieczek.


Do pobrania:
Poprawiony: czwartek, 03 grudnia 2009 10:18

Dzień praw dziecka - 20 listopada 2009

Email Drukuj PDF
Zespół Szkół nr1 w Kłodawie w roku szkolnym 2009/2010 przystąpił do kampanii społecznej Szkoła z prawami dziecka.

20 listopada 2009 roku w całym świecie obchodzona będzie 20 rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencja o prawach dziecka. Polska była inicjatorem i pomysłodawcą stworzenia tego najważniejszego aktu prawnego, który określa prawa dzieci, dlatego spoczywa na nas szczególna rola, aby prawa dziecka były w Polsce znane i przestrzegane. Dlatego też 20 listopada 2009 roku ogłoszony jest Dniem Praw Dziecka, na który nasza szkoła otrzymała patronat UNICEF.

Kulminacją wszystkich działań uczczenia 20-lecia konwencji będzie ogólnopolski happening „Balony do nieba”.
W tym dniu będziemy o prawach dziecka mówić głośno i wszędzie. Koordynatorem działań jest pedagog szkolny - pani Mariola Felczyńska. Na hali sportowej przy ZS nr1 odbędzie się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej podczas, którego dzieci będą mogły zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę na temat swoich praw. Starsi koledzy z Gimnazjum przedstawią scenkę teatralną TWOJE PRAWA - pt.: „Dominik odpowiada na listy.” Dzieci odczytają apel i poproszą by ich prawa były znane i szanowane.
O godz. 12.00 spotkamy się z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej nr 2 przed Urzędem Miasta i Gminy i wypuścimy BALONY DO NIEBA, na których zapisane będą prawa dzieci.
Ponadto, szkoły w całej Polsce, które zgłosiły swój akces do udziału w programie realizować będą do końca semestru zimowego lekcje i spotkania edukacyjne na temat praw dziecka.

Uczniowie mogą też wziąć udział w konkursie na stworzenie oryginalnego, 1-3 min. filmu ukazującego prawa dziecka ich oczami.
Konkurs ogłoszony przez UNICEF we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Termin składania prac do 1 marca 2009 roku.
Zapraszamy do udziału w happeningu i konkursie.
Poprawiony: środa, 04 listopada 2009 15:27

Strona 36 z 47

Życie w Kłodawie Edukacja i Nauka

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki