Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian

Edukacja i Nauka

XIII Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

Email Drukuj PDF
W 1996 roku grupa doradców metodycznych historii Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Poznaniu opracowała program edukacji regionalnej „ Wielkopolska, moja Mała Ojczyzna” oparty na założeniach programu „Dziedzictwo kulturowe w regionie” (MEN z 17.X.95). Jego celem jest przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego Wielkopolski, jej historii, flory, fauny, tradycji, gwary i kultury regionalnej, a poprzez to kształtowanie poczucia własnej tożsamości oraz związku z regionem.
Coroczna edycja konkursu jest bardzo dużym wydarzeniem dla młodych uczestników oraz dla szerokiej rzeszy nauczycieli poświęcających swój czas, aby przygotować podopiecznych.
W bieżącym roku, w dniu 5 lutego Zespołowi Szkół Nr 2 w Kłodawie przypadł zaszczyt organizacji powiatowego etapu XIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Z trudnymi pytaniami konkursu zmagało się 95 uczestników szkół podstawowych i gimnazjów z 19 szkół powiatu kolskiego. Naszą szkołę reprezentowali
szkołę podstawową: Weronika Nawrocik kl.VI a, Dominika Leśniewska kl.VI a
Julia Kołodziejska kl. VI a, Agata Ogorzelska kl. IV a, Monika Lewińska kl. IV a, Sylwia Leśniewska kl. IV a oraz Łukasz Pawłowski klasa I b gimnazjum, Manuela Rosołek klasa II b gimnazjum.
Każdy uczestnik otrzymał dyplom. Nagrody rzeczowe i materiały promocyjne miasta ufundowali: Kopalnia Soli „Kłodawa” w Kłodawie, Urząd Miasta i Gminy w Kłodawie. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną około 12 lutego, o czym poinformujemy.

Redakcja gazetki szkolnej ‘2 Słowa’.

Rocznica Wyzwolenia Warszawy i Kłodawy

Email Drukuj PDF
Mijają już 64 lata od chwili gdy żołnierze 1 Frontu Białoruskiego wyzwolili Ziemię Konińską spod hitlerowskiej okupacji. W Kłodawie ciągle żywa jest pamięć tamtych dni.
19 stycznia 2009 roku wszyscy mieszkańcy Kłodawy obchodzić będą kolejną Rocznicę Wyzwolenia Warszawy i Kłodawy. Jak każdego roku udział w tych obchodach weźmie Zespół Szkół nr 1 w Kłodawie. Tego dnia o godzinie 10.00 przedstawiciele klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum udadzą się pod pomnik poległych żołnierzy Armii Czerwonej przy kościele parafialnym, gdzie złożą kwiaty i zapalą symboliczny znicz. W ten sposób młodzi ludzie z Kłodawskiej Jedynki okażą wdzięczność i pamięć tym, którzy za nasze miasto ponieśli najwyższą ofiarę. Dalsza część obchodów będzie miała miejsce w Zespole Szkół nr 1 w Kłodawie, gdzie odbędzie się uroczysta akademia w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej.
Zawsze są z nami podczas świąt narodowych i lokalnych kłodawscy kombatanci. Również te dnia zaszczycą nas swoją obecnością, a ich losy będą cennym źródłem wiedzy o przeszłości. Akademię zakończy koncert w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej "Solanie" pod batutą kapelmistrza Macieja Bagińskiego.

Autor: Zespół Szkół Nr 1 w Kłodawie

Uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

Email Drukuj PDF
W Zespole Szkół Nr 1 w Kłodawie odbył się uroczysty apel z okazji Święta  Odzyskania Niepodległości - najważniejszego polskiego święta narodowego  związanego z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów,  niepodległości.  Uczniowie ZS Nr 1 w Kłodawie podczas montażu słowno-muzycznego  przypomnieli zebranym, iż w XVIII w. Silna niegdyś Rzeczpospolita  zaczęła się chylić ku upadkowi, co doprowadziło do trzech rozbiorów  Polski, ostatni trzeci rozbiór trwał od roku 1975, przez 123 lata, aż do  1918 roku, kiedy to, 11 listopada, Rada Regencyjna (organ sprawujący  władzę nad Królestwem Polskim) przekazała władzę nad wojskiem, Józefowi  Piłsudzkiemu, który dzień wcześniej powrócił z internowania w  Magdeburgu, a w trzy dni później rozwiązała się, przekazując mu pełną  władzę ustanawiając go Naczelnikiem Państwa. Powstała Druga  Rzeczpospolita  Zwrócili uwagę, że dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po  raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji  hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów  komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w  roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku  Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11  listopada jest dniem wolnym od pracy.  Święto obchodzone jest w całym kraju, lecz najważniejsze obchody  odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudzkiego pod Grobem  Nieznanego Żołnierza.  Podczas uroczystości wystąpił zaproszony gość - mgr Mariusz  Michałkiewicz - nauczyciel Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych w Kłodawie,  który z wielkim zaangażowaniem opowiadał uczniom naszej szkoły o  Narodowym Święcie Niepodległości.  Apel przygotowali przedstawiciele społeczności uczniowskiej pod  kierunkiem pań: E Dąbrowa, E. Podlasin, M. Górskiej.  
Autor: Arleta Sławińska

Wycieczka szkolna do Łodzi

Email Drukuj PDF
W dniu 19 listopada 2008 roku uczniowie klas V i VI uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Łodzi. Program wycieczki obejmował:
  • zwiedzanie podwodnych krajobrazów świata zlokalizowanych w jednym miejscu - AKWARIUM. Tam uczniowie podziwiali 32 zbiorniki prezentujące najdalsze zakątki globu, o pojemności od 100 do 1500 litrów. Poszczególne akwaria przedstawiają biotopy wodne z różnych miejsc świata. Zwiedzając, uczniowie przechodzili stopniowo od Polski przez Afrykę, Amerykę Południową po Azję i Oceanię. W zbiornikach, na ile to możliwe wiernie, przedstawione są naturalne, podwodne krajobrazy wraz z ich mieszkańcami. Do najciekawszych należy fragment zalanego lasu w Amazonii z ogromnym stadem kilkuset neonów czerwonych, afrykańskie jeziora z Wielkiej Doliny Ryftowej czy rozlewiska Orinoko, które penetrują krwiożercze piranie. W akwariach rośnie prawie 100 gatunków roślin wodnych z takimi rarytasami jak onowodek madagaskarski, którego liście przypominają siatkę na skutek redukcji blaszki liściowej między żyłkami. Wśród mieszkańców akwariów są m.in. skrzydlice, mureny, przezroczyste sumiki szkliste, płaszczki a także drapieżniki z polskich wód szczupak i sum. Największa różnorodność zwierząt, prezentowana jest w 2,5 metrowym akwarium rafowym z koralowcami, skorupiakami, szkarłupniami i rybami. Strudzeni zwiedzaniem uczniowie mogli usiąść i odpocząć otoczeni kolorowymi akwariami.
  • oglądanie filmu w trójwymiarowej rzeczywistości pt.:"WYPRAWA NA KSIĘŻYC", który przybliżył im historię podboju kosmosu oraz pierwszych załogowych lotów na Księżyc, jak również zachęcał do zgłębiania takich dziedzin wiedzy jak:fizyka, astronomia, historia itp...
  • zwiedzanie EXPERYMENTARIUM - Interaktywnego Centrum Nauki i Techniki. Tutaj uczniowie, za pomocą szeregu przemawiających do wyobraźni eksponatów, dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy. To interaktywne muzeum nauki i techniki przeznaczone jest nie tylko dla młodzieży, ale i dla dorosłych. To tu np.: zobaczysz największą bańkę mydlaną, zrobisz pierwszy krok w kosmos, sam wyprodukujesz papier.
Wycieczkę zorganizowała mgr Anna Mikołajczyk a opiekunami były Panie mgr Aleksandra Jankowiak, mgr Arleta Sławińska, mgr Ilona Wojciechowska.

Autor Arleta Sławińska

Zurolandia - wycieczka szkolna ZSP1

Email Drukuj PDF
6 listopada 2008 roku uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Kłodawie byli na wycieczce szkolnej w Rogowie. Zurolandia to największy park dinozaurów w Polsce, park,który spełnia marzenia o podróży w czasie. Tam przeszłość Ziemi stanęła jak żywa przed oczami uczniów. Dzieci spotkały wielkiego diplodoka, stanęły oko w oko z groźnym tyranozaurem, nad głowami zobaczyły pterodaktyle. Spacer po malowniczych okolicach jeziora Rogowskiego zmienił się w niezapomnianą przygodę.
Wycieczkę zorganizowały Panie: B. Jankowska, B. Szczerbiak, K Kujawka, E. Kawecka.

Strona 40 z 47

Życie w Kłodawie Edukacja i Nauka

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki