Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian

Miasto - Zdrowie

Coraz więcej pacjentów zgłasza się do punktów pobrań w Wielkopolsce

Email Drukuj PDF
  • W związku z coraz większą liczbą pacjentów kierowanych na testy w kierunku koronawirusa, Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, w jaki sposób można uzyskać zlecenie na test, gdzie się zgłosić na pobranie wymazu i jak się do niego przygotować.

  • W czasie IV fali pandemii WOW NFZ uruchamia kolejne punkty pobrań, a w dotychczas działających wydłużane są godziny pracy.

  • Trzy nowe punkty zostały otwarte w ostatnim czasie w Poznaniu, od 1 grudnia zaczyna przyjmować pacjentów dodatkowy punkt w Lesznie przy ul. Niepodległości 49.

  • W załączniku przesyłamy listę miejsc w Wielkopolsce, do których można zgłosić się na pobranie wymazu do testu w kierunku obecności koronawirusa. Wykaz znajduje się także na stronie internetowej: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/15939/

 Na bezpłatne pobranie wymazu w punkcie pobrań mogą zgłosić się osoby, które posiadają zlecenie na test w kierunku Sars-Cov-2. Zlecenie takie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tzw. wieczorynki), a także lekarz, który nie posiada umowy z NFZ. Zlecenie może zostać wystawione w trakcie teleporady. Pacjent otrzymuje wtedy numer skierowania, z którym może zgłosić się do dowolnego punktu pobrań.

Osoby, które podejrzewają u siebie lub u dziecka zakażenie koronawirusem, mogą wypełnić formularz on-line i jeśli ryzyko wystąpienia COVID-19 zostanie określone jako wysokie, automatycznie takiej osobie zostanie wystawione zlecenie wykonania testu. W takim przypadku termin oraz adres najbliższego punktu pobrań zostaną podane w SMS-ie. W wiadomości znajdzie się także link do strony internetowej, na której można dokonać zmiany wskazanego pierwotnie terminu.

Przypominamy, że testy w kierunku koronawirusa są bezpłatne dla osób posiadających zlecenie. Koszty takiego badania pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przypominamy, że po wystawieniu zlecenia testu obowiązuje kwarantanna, którą można opuścić na czas dojazdu do punktu pobrań i powrotu. Jeżeli wynik testu jest negatywny, zwolnienie z kwarantanny jest automatyczne. W przypadku wyniku pozytywnego, kwarantanna automatycznie zostaje zmieniona na izolację.

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Aby dobrze przygotować się do pobrania wymazu, minimum 2 godziny przed badaniem nie należy:

  • spożywać posiłków i napojów
  • żuć gumy
  • płukać jamy ustnej i nosa
  • myć zębów
  • przyjmować leków
  • palić papierosów.


Po wykonaniu testu, jego wynik można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta. Niektóre laboratoria udostępniają pacjentom własny system elektroniczny, w którym można sprawdzić swój wynik. Dane do logowania otrzymamy wtedy w punkcie pobrań. Jeśli wykonanie testu zlecił lekarz rodzinny, powinien on poinformować swoich pacjentów o wyniku. Jeśli wynik testu okaże się pozytywne, z taką osobą skontaktuje się pracownik sanepidu, który przeprowadzi wywiad epidemiologiczny i poinformuje o dokładnym czasie izolacji.

Przypominamy, aby osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, uważnie obserwowały swoje objawy, a w momencie pogorszenia się samopoczucia natychmiast skontaktowały się ze swoim lekarzem rodzinnym lub zadzwoniły na numer 112.

 

Więcej informacji może udzielić:

Marta Żbikowska-Cieśla

Rzecznik prasowy WOW NFZ

Tel. 785-252-974

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komunikat Nr 1/2021 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kole

Email Drukuj PDF

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kole informuje, że w dniu 9 listopada 2021r. na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach stwierdzono wystąpienie wirusa wysoce zjadliwej grypy ptakow (HPAI) podtypu H5N1 w probkach pobranych ze zwłok trzech padłych łabędzi, ktore znaleziono w dniu 8 listopada 2021r.na terenie stawu w miejscowości Kościelec. W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kole, na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka, wdrożył stosowne działania określone w prawodawstwie krajowym i unijnym w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa.

Więcej…

KOMUNIKAT PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W KOLE

Email Drukuj PDF

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole w związku ze wzrastającą liczbą zachorowań na COVID-19 na terenie kraju, w tym również na obszarze powiatu kolskiego przypomina o konieczności stosowania i respektowania ustanowionych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021r. (Dz. U. z 2021. poz. 861 ze zm.) w związku z wystąpieniem stanu epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, PSSE w Kole apeluje o bezwzględne przestrzeganie i respektowanie nakazu zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki oraz o egzekwowanie obowiązku dezynfekcji rąk w przestrzeniach zamkniętych obiektów użyteczności publicznej. Szczególną uwagę należy zwrócić na niewłaściwe zachowania mieszkańców w zakresie nieprzestrzegania obowiązujących zasad w tym względzie.

Podczas walki z koronawirusem najważniejsze jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń.

Punkt Szczepień Powszechnych w Kole

Email Drukuj PDF

Plakat o szczepieniach 17 i 21 lipca

Poprawiony: piątek, 16 lipca 2021 13:22

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Email Drukuj PDF

Plakat dlaczego warto sie zaszczepicZ bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95% – szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19.

 

Poprawiony: poniedziałek, 12 lipca 2021 13:03 Więcej…

Strona 1 z 13

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki