Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian
Email Drukuj PDF


Górnicza Orkiestra Dęta „Solanie" powstała w roku 1960 pod nazwą Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Soli "Kłodawa" w Kłodawie. Jest spadkobierczynią i kontynuatorką tradycji orkiestry strażackiej działającej od 1902 roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłodawie. Inicjatywa ówczesnego kapelmistrza Leona Napartego została zaakceptowana przez Mariana Domasika, dyrektora Kopalni Soli. Muzycy z niezwykłą dumą, godnością i najwyższym szacunkiem noszą czarne mundury i czako zwieńczone czerwonymi pióropuszami. „Solanie” ze szczerego serca kultywują tradycje górnicze. Dla większości z nich są to także tradycje rodzinne, bowiem niewiele jest w Kłodawie osób, które nie miałyby wśród krewnych byłego lub obecnego pracownika Kopalni Soli.
Przez 60 lat działalności w orkiestrze grało ponad 200 osób. „Solanie” koncertują w Polsce i poza jej granicami: w Rumunii, w Czechach, na Słowacji i w Niemczech, gdzie spotykają się z dużym aplauzem.


Wizerunek, a przede wszystkim brzmienie i poziom artystyczny, orkiestra zawdzięcza swoim kapelmistrzom. Kłodawska Górnicza Orkiestra Dęta od początku swej działalności miała szczęście do kapelmistrzów obdarzonych nieprzeciętnym talentem, odznaczających się fachowością i zaangażowaniem w swoją pracę. Tę trudną i zaszczytną funkcję pełnili kolejno: Leon Naparty (1960-1961), Adam Matusiak (1961-1983), Leon Gołębiewski (1983-1988) i Roman Frontczak (1988-2007) i Maciej Bagiński (2007-nadal).
Repertuar Górniczej Orkiestry Dętej „Solanie” zawiera ponad 300 tytułów, jednak o klasie orkiestry w większym stopniu świadczy rodzaj i charakter granych utworów niż ich liczba. W tej dziedzinie „Solanie” również mają powody do dumy. Podczas ich występów można posłuchać zarówno najbardziej typowej dla orkiestr dętych muzyki marszowej i ludowej, jak i przebojów operetkowych, musicalowych, dixlendowych, standardów muzyki rozrywkowej, rytmów latynoamerykańskich i wielu innych gatunków, nieraz rzadko kojarzonych z orkiestrami dętymi.
Obecnie Górnicza Orkiestra Dęta „Solanie” liczy 30 instrumentalistów. Trzon zespołu stanowi młodzież. Muzycy, mimo młodego wieku, prezentują w tej chwili wysoki poziom umiejętności.
Działalność orkiestry wspierana jest przez stowarzyszenie Górnicza Orkiestra Dęta „Solanie”, na czele którego stoi Zbigniew Soczyński - Prezes Zarządu. Władze również dbają o ciągłe doskonalenie warsztatu muzycznego jej członków, m.in. przez organizowanie warsztatów dla młodych instrumentalistów.
Informacje nt. orkiestry umieszczane są na stronie internetowej orkiestrasolanie.pl oraz fanpage Facebooku Górnicza Orkiestra Dęta Solanie.
Archiwalne fotografie pochodzą ze zbiorów Waldemara Sztąbra, udostępnione przez Panią Grażynę Niewiarowską.

Górnicza Orkiestra Dęta Solanie obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia - grafika 1

Solanie - grafika 2

 

 

Kultura Górnicza Orkiestra Dęta Solanie obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki