Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian

Aktualności

Koncert filharmoników w Kłodawie po raz kolejny

Email Drukuj PDF
10 listopada w wigilię Święta Niepodległości odbyły się w podziemnej komorze Kopalni Soli „Kłodawa” dwa koncerty Filharmonii Kaliskiej. Chętnych do wysłuchania muzycznej atrakcji było tak wielu, że zaplanowano dwa koncerty o godzinie 17-tej i o 20-tej. Okazją było otrzymanie certyfikatu GUINNESS WORLD RECORDS LTD, za wykonanie koncertu 600 metrów pod ziemią, co miało miejsce 20 kwietnia tego roku w naszej kopali ( jak do tej pory najgłębiej ).


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka oraz DUO GRANAT, czyli Tamara Granat (fortepian) i Waldemar Malicki (fortepian) zagrali :
  • „Eine kleine Nachtmusik”, Koncert na dwa fortepiany F-dur i Koncert na dwa fortepiany Es-dur W.A. Mozarta oraz „Orawę” i Poloneza z muzyki do filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara.
Wspaniałe wykonanie publiczność nagrodziła owacją na stojąco, a muzycy odwdzięczyli się bisem. Piękna sceneria oraz piękna muzyka dostarczyły wszystkim zebranym niezapomnianych wrażeń. Kopalnia przygotowuje już kolejne koncerty, na które chętnych zapewne nie zabraknie, gdyż warte są zobaczenia i wysłuchania.
Poprawiony: poniedziałek, 12 listopada 2007 13:25

GUINNESS WORLD RECORDS

Email Drukuj PDF
Kłodawa posiada salę koncertową na miarę rekordu Guinnessa.
Certyfikat potwierdzający dokonanie wpisu do księgi GUINNESS WORLD RECORDS.
za wykonanie na rekordowej głębokości 600 mterów pod powierzchnią ziemi koncertu "Cztery Pory Roku" op 8. Antonio Vivaldiego przez muzyków Filharmonii Kaliskiej prowadzonych przez Adama Klocka.
Poprawiony: poniedziałek, 12 listopada 2007 13:21

KONCERT W KOPALNI SOLI - Nawet Rubik chciał zagrać pod ziemią

Email Drukuj PDF
Wpis do Księgi Rekordów Guinnesa koncertu, jaki w kwietniu dała 600 metrów pod ziemią orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka, poruszył muzyczną lawinę. Do Kopalni Soli „Kłodawa” menedżerowie znanych wykonawców walą drzwiami i oknami. Każdy marzy o niezwykłej scenerii dla występów swojej gwiazdy.

Ale dostać się do solnej otchłani nie jest łatwo. Kopalnia odmówiła impresariom zespołu „Łzy”, Piotra Rubika, a nawet sławnego Chóru Aleksandrowa.
Głównym powodem były prowadzone w komorze prace zabezpieczające, ale z drugiej strony – wygórowane ceny biletów. W przypadku Rubika w grę wchodziło przeszło 200 tys. zł honorarium!
Na razie szansę na powtórzenie swojego wyczynu ponownie dostali kaliscy filharmonicy. Już 10 listopada w podziemnej komorze odbędzie się pierwszy komercyjny koncert muzyki klasycznej. Program zdominuje Wolfgang Amadeusz Mozart, jeden z klasyków wiedeńskich. Będzie serenada ze słynnej „Eine Kleine Nachtmusik” i dwa koncerty fortepianowe – F-dur i Es-dur. A do tego dwa utwory współczesnego kompozytora Wojciecha Kilara

– „Orawa” i polonez z filmu „Pan Tadeusz”. Górnikówi filharmoników czeka teraz nie lada problem. Pod ziemię trzeba zwieźć dwa fortepiany! Nie tylko jakoś upchnąć instrumenty do wind, ale jeszcze przetransportować prawie kilometr w głąb wyrobiska krętymi chodnikami.
– Mamy doświadczonych pracowników. Myślę, że sobie z tymdamy radę –mówi Marek Skrzypczak, członek zarządu kopalni i dodaje: – Mamy większy problem niż fortepiany! Okazuje się, że zainteresowanie koncertem, chociaż bilet kosztuje 50 zł, jest tak wielkie, że 300 wejściówek rozeszło się w oka mgnieniu. I chociaż w komorze spokojnie zmieściłoby się nawet i 500 osób, to ze względów bezpieczeństwa Wojewódzki Urząd Górniczy nie zgodził się nawięcej.

Ale nic straconego. Koncertów pod ziemią nie zabraknie. Kopalnia chce urządzić w jednej z wykutych w soli komór prawdziwą salę widowiskową ze sceną i posadzką. W innej ma być obszerna kaplica.Na 23 stycznia przyszłego roku zaplanowano już występ Mazowsza, które zaśpiewa w podziemiach kolędy. Szefostwo przedsiębiorstwa zapewnia, że będzie dbało o przystępne ceny biletów.
– To kopalnia jest atrakcją, a nie Rubik – uważa Marek Skrzypczak. – Chcemy, by jak najwięcej osób zobaczyło kopalnię i tu wróciło.
Izabela A. Kolasińska - POLSKA Głos Wielkopolski


Na podstawie artykułu
z Głos Wielkopolski
autorstwa Izabela A. Kolasińska
Poprawiony: poniedziałek, 12 listopada 2007 10:53

Narodowe Święto Niepodległości

Email Drukuj PDF
Program uroczystości z okazji Narodowego Święto Niepodległości:

  • Godz. 12.00
    Uroczysta Msza Św. w kościele p. w. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie
  • Godz. 13.00
    Przemarsz na Plac Wolności i złożenie kwiatów pod pomnikiem
  • Godz. 13.30
    Okolicznościowy występ artystyczny w Gminnym Ośrodku Kultury przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie

Stanowiska geologiczne - nowa kłodawska atrakcja

Email Drukuj PDF
7-go listopada 2007 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Kłodawie odbyło się spotkanie dotyczące utworzenia geologicznych stanowisk dokumentacyjnych w Kopalni Soli „Kłodawa”. Spotkanie zainicjowała Pani Ewa Krzyżanowska -Walszczyk Wicewojewoda Wielkopolski a uczestniczyli w nim również :
  • - Eugeniusz Pluczyński - Geolog Wojewódzki
  • - Jerzy Ptaszyk Wojewódzki Konserwator Przyrody
  • - Janusz Tomala kierownik Delegatury w Koninie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
  • - Jacek Nowaczyk Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kole
  • - Dorota Plucińska-Wąsik geolog Starostwa Powiatowego w Kole
  • - Mirosław Chechelski Prezes Kopalni Soli „Kłodawa”
  • - Marek Skrzypczak członek Zarządu KSK
  • - Piotr Kolonko geolog KSK
  • - Józef Chudy Burmistrz Kłodawy
  • - Paweł Nowak Zastępca Burmistrza Kłodawy
  • - pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Kłodawie.
Na spotkaniu omówiona została procedura ustanowienia stanowisk geologicznych kłodawskiej kopalni jako chronionych obiektów przyrody nieożywionej będących pod ochroną Konserwatora Przyrody Województwa Wielkopolskiego. W naszej kopalni znajduje się wiele bardzo interesujących stanowisk, które należą do unikatowych w skali kraju, a nawet w skali Europy, co dotyczy halitu niebieskiego. Województwo wielkopolskie, jak do tej pory, nie posiada jeszcze wpisów dotyczących stanowisk geologicznych. Nasze kłodawskie stanowiska będą pierwszymi tego typu obiektami w Wielkopolsce. Pełna procedura wymaga przygotowania przez geologów kopalni dokumentacji wybranych stanowisk, opinii Rady Miejskiej w Kłodawie oraz rozporządzenia wydanego przez Wojewodę Wielkopolskiego na podstawie zgromadzonej dokumentacji o wpisaniu omawianych stanowisk na listę.
Procedura już się rozpoczęła. Wszyscy zebrani podjęli kroki aby całość przedsięwzięcia jak najszybciej doprowadzić do szczęśliwego końca, gdyż nasza kopalnia prócz soli kryje w sobie jeszcze wiele bardzo wartościowych obiektów, którymi możemy się pochwalić i pokazać światu.
Poprawiony: piątek, 09 listopada 2007 09:39

Strona 175 z 184

Życie w Kłodawie Aktualności

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki